Manjani: Vrasja, krimi më dominues, siguria publike tepër e dobët

14/01/2020 - 11:32

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shkruan në Facebook se vrasja është krimi më dominues sot nisur nga ngjarjet e fundit kriminale që kanë ndodhur në vendin tonë.

Sipas Manjanit, kryeministri Edi Rama qëndron indiferent përballë këtij femnomeni duke e mbajtur mendjen vetëm te paratë ndërsa Ministri i Brendshëm do të bëjë një paketë gjobash për drejtuesit e mjeteve, edhe kjo për ish-ministrin punë parash.

POSTIMI I PLOTË

Vrasja është krimi më dominues sot. Për larje hesapesh apo nga trutë e shpërlarë, ska më rëndësi! Vrasja është krimi dominant me të cilin ka filluar ky vit.

Gruaja, nëna, babai, kushëriri, partneri apo rivali vriten si pa gjë të keq.

Pushka, thika, sopata e tashmë edhe snaiperi janë mjetet e zakonshme.

Rendi publik i kërcënuar rëndë. Siguria publike tepër e dobët.

Por çfarë thotë qeveria për këtë gjë?!

1. Kryeministri thotë se do bëjë një paketë për KÇK dhe për pastrimin e pareve. Punë paresh me një fjalë.

2. Ministri i Brendshëm do të bëjë një paketë gjobash për drejtuesit e mjeteve!! A thua se këto që janë në fuqi nuk mjaftojnë. Edhe ky punë paresh...

E lemë mënjanë çështjen se si zbatohen këto masa, sepse ajo dihet që gjobën e paguan gjithmonë ai i binduri. Të pa bindurit do vijojnë të ecin shpejt dhe të shkaktojnë kaos e aksidente.

Por qartësisht masat e qeverisë për vrasjet propozojnë pagesa ekstra për të gjallët dhe të bindurit.

Kjo quhet devijim nga problemi dhe mos marrje përgjegjësish qeverisëse!

Njëkohësisht, gjuha shkon gjithnjë aty ku dhemb dhëmbi, te paret. Qeverisë i duhen pare të paguajë rrogat...

Ja pra që edhe vrasjet e kanë një çmim...!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vijojnë replikat në distancë mes kryeministrit dhe Presidencës.

Përmes sekretarit të Përgjithshëm, Gazmend Bardhi, Partia Demokratike ka reaguar lidhur me deklaratat e kryeministrit Edi Rama në seancë

Pas deklaratës së presidentit Ilir Meta sa i takon ndryshimeve kushtetuese, të cilat pohoi se nuk do t’i njohë, ka reaguar kryeministri E

Në një dalje publike të paralajmëruar, Presidenti Ilir Meta deklaroi se propozimi për ndryshimet kushtetuese, zeron përpjekjet 9 mujore p

Zëdhënësja e Komisionit Europian, Ana Pisonero i bën thirrje politikës shqiptare për miratimin dhe zbatimin e marrëveshjes së 5 qershorit

Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit u ka dërguar një mesazh të qartë ndërkombëtarëve, teksa tha se Kuvendi i Shqipërisë është s

Kryeministri Edi Rama e nisi fjalën në kuvend me thirrje ndaj deputetëve për të vendosur maskat.

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla në fjalën e tij në Kuvend u ndal tek çështja e dëmshpërblimit të ish-të përndjekurve po

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar me shpallje 4 ligjet që lidhen me paketën penitenciare të hartuar nën kujdesin e ekspertëve të caktuar

Presidenti Ilir Meta ka uruar Maqedoninë e Veriut për zgjedhjet, të cilat i konsideron të lira, demokratike dhe konkuruese.