Manjani: Vrasja, krimi më dominues, siguria publike tepër e dobët

14/01/2020 - 11:32

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shkruan në Facebook se vrasja është krimi më dominues sot nisur nga ngjarjet e fundit kriminale që kanë ndodhur në vendin tonë.

Sipas Manjanit, kryeministri Edi Rama qëndron indiferent përballë këtij femnomeni duke e mbajtur mendjen vetëm te paratë ndërsa Ministri i Brendshëm do të bëjë një paketë gjobash për drejtuesit e mjeteve, edhe kjo për ish-ministrin punë parash.

POSTIMI I PLOTË

Vrasja është krimi më dominues sot. Për larje hesapesh apo nga trutë e shpërlarë, ska më rëndësi! Vrasja është krimi dominant me të cilin ka filluar ky vit.

Gruaja, nëna, babai, kushëriri, partneri apo rivali vriten si pa gjë të keq.

Pushka, thika, sopata e tashmë edhe snaiperi janë mjetet e zakonshme.

Rendi publik i kërcënuar rëndë. Siguria publike tepër e dobët.

Por çfarë thotë qeveria për këtë gjë?!

1. Kryeministri thotë se do bëjë një paketë për KÇK dhe për pastrimin e pareve. Punë paresh me një fjalë.

2. Ministri i Brendshëm do të bëjë një paketë gjobash për drejtuesit e mjeteve!! A thua se këto që janë në fuqi nuk mjaftojnë. Edhe ky punë paresh...

E lemë mënjanë çështjen se si zbatohen këto masa, sepse ajo dihet që gjobën e paguan gjithmonë ai i binduri. Të pa bindurit do vijojnë të ecin shpejt dhe të shkaktojnë kaos e aksidente.

Por qartësisht masat e qeverisë për vrasjet propozojnë pagesa ekstra për të gjallët dhe të bindurit.

Kjo quhet devijim nga problemi dhe mos marrje përgjegjësish qeverisëse!

Njëkohësisht, gjuha shkon gjithnjë aty ku dhemb dhëmbi, te paret. Qeverisë i duhen pare të paguajë rrogat...

Ja pra që edhe vrasjet e kanë një çmim...!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur në emisionin “Opinion” për marreveshjen PD-PS për reformën zgjedhore.

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka qenë në Lezhë në një takim me strukturat ku ka shpërndarë dhe karta an

Sekretari për çështjet ligjore në PD, Çlirim Gjata ka reaguar pas deklaratave të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj për çështjen e T

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka reaguar pas deklaratës së kryebashkiakut të Bulqizës, Lefter Alla se do

Kreu i Komisionit të Ligjeve, deputeti Ulsi Manja, komentoi disa prej vendimeve të bujshme të organeve të drejtësisë, që kanë liruar nga

Në mbledhjen e sotme Komisioni i Ligjeve ka miratuar projektligjin për amnistinë, i cili pritet t’i kalojë tashmë Kuvendit.

Pas shumë debatesh, Komisioni i Medias ka rrëzuar dekretin e Presidentit Meta për kthimin në Kuvend për rishikim të Paketës Antishpifje.

Ish-ministrja e Integrimit e LSI-së, Klajda Gjosha e ka cilësuar dërgimin për opinion të Paketës Anti-Shpifje në Komisionin e Venecias ng

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, tha se së shpejti do të hidhen themelet e një teatri të ri modern.

Kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla ka reaguar sërish për videon ku shfaqet duke konsumuar kokainë, për të cilën shkruan se i ishte bër