Marrëveshje Rama-Basha? Bylykbashi: Pa një mandat politik mbyllet në pazar

18/09/2019 - 10:59

Marrëveshja politike mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të PD-së Lulzim Basha është komentuar nga ish-deputeti demokrat Oerd Bylykbashi mbrëmjen e djeshme në emisionin "Tempora" në RTV Ora. 

Ish-deputeti i PD-së shprehet se s'mund të ketë marrëveshje në këto kushtë.

"Marrëveshje pa një mandat politik që vjen nga një parlament që është ilegjitim është e kotë. Mbyllet në pazar.  Sigurisht jemi për zgjedhje. Po të bëjmë reformë zgjedhore do ishte shumë mirë por me kë ta bëjmë? Ta miratojë PS me ca shtojca? Kjo nuk ka kuptim.

Ndërkohë presidenti ka këtë qasje: Unë, i kam bërë të gjitha përpjekjet e mia dhe do t’i bëj dhe të jeni të sigurt që nuk ekziston një shqetësim i imi në rast se do të ketë një marrëveshje Rama-Basha.

Por absolutisht, që qytetarët shqiptarë janë mjaft të vëmendshëm që çdo marrëveshje në të ardhmen të mos riprodhojë krizë, por të garantojë një reflektim të dy palëve dhe ajo që është më e rëndësishme t’u kthejë atyre sovranitetin."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka zbuluar detaje nga zhvendoja e negociatave të Këshillit Politik për disa ditë nga Pallati i Kongresev

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi i është përgjigjur kryeministrit Rama pasi ky i fundit tha se humbja e 2017 për ta nuk isht

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas zërave kritikë ndaj Partisë Demokratike për marrëveshjen zgjedhore.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vizituar sot një prej familjeve më të vjetra në Tiranë, Petrela.

Anëtar i tryezës së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka sqaruar aplikimin e votës së emigrantëve, e cila është p

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte sot në disa bizneseve në Tiranë duke diskutuar nga afër për shqetësimet e tregtarëve.

Një ditë pas arritjes së marrëveshjes për reformën zgjedhore, kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi pas takimin me ambasadoren Yuri Kim,

Deputeti socialist, Taulant Balla thotë se kryedemokrati Lulzim Basha duhet t’i kërkojë falje shqiptarëve për lajmin e rremë për kontenie

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në lidhje me rastin shefit të postës së policisë së Fushë-Arrëzit, Izmir Duraku i cili u a

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një urim mbretit të Suedisë Carl XVI Gustaf me rastin e Ditës Kombëtare të Suedisë teksa uron edhe gjit