Mbyllen bastet sportive dhe kazinotë, ministri Ahmetaj: Ja çfarë do të ndodhë me të papunët

11/10/2018 - 15:10

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj deklaroi në Kuvend se po përgatitet “një program rikualifikimi për të gjithë ata që do të dalin të papunë” nga mbyllja e kazinove dhe pikave të basteve.

“Ajo industri u kthye në plagë sociale dhe zgjodhëm një mënyrë drastike për mbylljen e një elementi që rezultoi i pamundur të kontrollohej plotësisht. Më 1 janar nuk do të ketë më pika bastesh dhe kazino elektronike. Çfarë do të bëhet me të ardhurat që nuk do të mbledhë buxheti i shtetit dhe me të punësuarit? Janë shqetësime me bazë, por në raport me plagën sociale, prevalon mbyllja e basteve dhe kazinove”, tha Ahmetaj.

Ministri shpjegoi më tej se çfarë do të bëhet me ata që do të humbin punën nga vendimi i qeverisë. “Po përgatisim një program rikualifikimi për të gjithë ata që do të dalin të papunë nga shërbimet e kësaj industrie. Shërbimi Kombëtar i Punës ka nisur punën për hartimin e një programi specifik për një rikualifikim të detyrueshëm. Është iniciativë për t’u përshëndetur dhe mbështetur”, u shpreh Ahmetaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama ka ironizuar kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, e cila deklaroi se në protestën e studentëve duhet të marrin pje

"Edi Rama dhe Erion Veliaj së bashku, kanë ndryshuar planin urbanistik të qytetit, në mënyrë që eksponentët e krimit të organizuar të

Kryeministri Edi Rama edhe sot nuk i është ndarë thumbimeve e ironive për rivalin e tij , kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Monika Kryemadhi gjatë një takimi me strukturat e LSI-së në Pogradec deklaroi se kërkesat e studentëve reflektojnë gjendjen e vërtetë të

Teksa vëmendja politike dhe ajo e mbarë popullit është përqendruar te protesta e studentëve, mes tyre dhe kryeministrit Edi Rama ka pasur

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave për anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar.

Ndërkohë që protesta e studentëve vijonte para oborrit të Parlamentit, disa deputetë të Partisë Demokratike dhe të LSI-së po bëheshin gat

Më herë kreu i Forumit Rinos Eurosocialist, Eljo Hysko postoi në rrjetet sociale një status ku lajmëronte dorëheqjen nga të gjitha pozici

Edhe pse prej disa ditësh studentët protestojnë në pritje të plotësimit të 8 kërkesave të tyre, kjo nuk e pengon kryeministrin Edi Rama t

Ish-deputeti i Durrësit, Gazmend Oketa, ka rrëmbyer vëmendjen mediatike dy ditët e fundit me rikthimin e tij në PD dhe përfshirjen në