Meta: BE të thotë PO për negociatat

16/09/2019 - 11:57

Presidenti Ilir Meta bën thirrje që të gjitha forcat politike në vend të punojnë që Bashkimi Europian të hapë negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë.

Në një prononcim të shkurtër për gazetarët gjatë ceremonisë përkujtimore për 77-vjetorin e Konferencës së Pezës, Meta theksoi se çelja e negociatave është qëllimi i përbashkët. Ky proces, sipas Presidentit, është vonuar për shkak të politikës.

“Peza nuk është vetëm një histori, por edhe një amanet për të ardhmen i atyre që dhanë jetën gjatë luftës. Qëllimi ynë sot i përbashkët është anëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian. Një proces që antagonizmi i pacipë i politikës e ka vonuar shumë. Sjellja ime si President ka qenë në interes të këtij vendimi”.

Kreu i Shtetit u shpreh se nëse BE do të hapë negociatat me kushte, atëherë duhet të përcaktojë detyra specifike për çdo institucion.

“T’i kërkojmë Bashkimit Europian t’i thotë një PO të çeljes së negociatave Shqipërisë dhe nëse do të ketë kushte për çeljen e tyre, duhet të vendosin kusht për çdo institucoin dhe çdo aktor, në mënyrë që në të ardhmen të jetë e qartë se kush do të jetë pengesë”, deklaroi Presidenti. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kuvendi i Shqipërisë zhvillon sot seancën plenare ku do të ketë një interpelancë urgjente me ministrin e Brendshëm kërkuan nga një grup d

Fjala e fundit për një kompromis për Reformën zgjedhore i ka mbetur tanimë opozitës, ndërsa shumica, sipas ambasadores amerikane Yuri Kim

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka dhënë një deklaratë të shkurtër në selinë e PD-së.

Pas deklaratës së ambasadores amerikane në Tiranë Yuri Kim që e la në dorë të kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha arritjen e ma

Ambasadorja e SHBA në Tiranë ka deklaruar se është arritur marrëveshja për reformën zgjedhore.

Po shkon në 30 mijë numri i pagave 40 mijë lekë të derdhura në llogaritë e punonjësve që më herët nuk kishin marrë pagën e luftës, si pas

Bashkia Shijak u bë sot bashkia e parë, në të cilën do të nisë zbatimi i Programit të Granteve të dëmshpërblimit të banorëve të dëmtuar

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar qeverinë e re të Kosovës dhe kryeministrin e saj, Avdulla Hoti për marrjen e mandat

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar kryeministrin Rama se subvencionet e AZHBR-së për fermerët i ka shpërndarë në mënyrë

Kryeministri Rama ka uruar qeverinë e re të Kosovës. Kreu i qeverisë shprehu besimin se pas një periudhe jo të lehtë përpëlitjesh në proc