Meta diskuton me ambasadorët e BE anulimin e 30 qershorit

17/06/2019 - 12:41

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është takuar sot me ambasadorin e BE, Luigi Soreca për të diskutuar vendimin e anulimit të zgjedhjeve të 30 qershorit.

Të pranishëm në takim kanë qenë edhe ambasadorët e vendet të BE-së.

Kreu i Shtetit me një dekret ka anuluar datën e zgjedhjeve. Ndërkohë nga ana e saj mazhoranca e konsideron veprimin e Presidentit Meta antikushtetues.

Për këta, mazhoranca ka dorëzuar në Kuvend edhe kërkesën me 55 firma për shkarkimin e Ilir Metës nga posti i Presidentit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Italian Xhuzepe Conte ka mbërritur ditën e sotme në Shqipëri, ku u prit nga homologi i tij Edi Rama.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është takuar me drejtuesen e misionit të OSBE/ODHIR, ambasadoren Audrey Glover.

Këshilltarja për Integrimin Evropian e Presidentit të Republikës, Ilir Meta, Ilda Zhulali tha sot në një intervistë për “News24” se Komis

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari ka reaguar sërish për lëvizjet e bëra te grupi demokrat në Kuvend, ku Korab Lita u zyrtarizua një dit

Ministrja e shtetit për marrëdhëniet me parlamentin, Elisa Spiropali, priti sot në takim shefen e misionit të OSBE-ODHIR në Tiranë, Audre

Kryeministri Edi Rama në një video mesazh në Facebook ka folur për vendimin për çeljen e negociatave.

Presidenti Ilir Meta nuk e ka fshehur asnjëherë simpatinë që ka për ish-kryeministrin Sali Berisha, ndaj edhe në këtë përvjetor të këtij

Kreu i Grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka shprehur mirënjohje për qëndrimin e Gjermanisë sa i takon pozicionit të saj për çelj

Janë zgjatur me tre muaj hetimet nga Prokuroria eTiranës, për kreun e PD-së Lulzim Bashën, Arben Ristanin dhe Ilir Dervishin, të akuzuar

Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte viziton sot Tiranën, ku do të takohet me drejtuesit më të lartë të shtetit shqiptar.