Meta fton Këshillin e Ambasadorëve dhe Fondacionin “Soros” në takim

16/11/2019 - 19:44

Ditën e sotme presidenti Meta ftoi në takim krerët e partive që dogjën mandatet duke dalë nga Parlamenti, por burime nga presidenca bëjnë të ditur se të ftuar në takime lidhur me krizën në vend janë edhe pjesëtarë të Fondacionit “Shoqëria e Hapur Soros”.

Situata e rëndë në funksionimin e shtetit ligjor sipas kreut të shtetit po rrezikon izolimin e vendit dhe për këtë arsye ai ka ftuar në takim disa përfaqësi të aktorëve të ndryshëm në vend.

Përveç opozitës jashtëparlamentare dhe përfaqësuesve të Fondacionit “Soros”, mësohet se Meta do ka ftuar edhe Këshillin e Ambasadorëve.

Në këto takime presidenti do të informojë këto aktorë lidhur me ngërçin në Gjykatën Kushtetuese dhe situatën e rëndë të funksionimit të ligjit si dhe do të diskutojë me ta në lidhje me propozime për të arritur një zgjidhje.

Kujtojmë se Presidenti Meta në mënyrë të vazhdueshme ka akuzuar segmente të caktuara ndërkombëtare që veprojnë brenda vendit se kanë si qëllim krijimin e një shteti paralel në Shqipëri. Në një konferencë për mediat para disa kohësh ai i bëri thirrje George Sorosit që të mos ndërhyjë në punët e brendshme të Shqipërisë, ndërsa disa ditë më parë bëri akuza të forta për disa pjesëtarë të delegacioneve ndërkombëtare se janë të korruptuar.

Takimet e presidentit janë parashikuar të bëhen para 20 nëntorit. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla së bashku me kryetarin e Bashkisë së Librazhdit, Kastriot Gurra dhe ba

Kryeministri Edi Rama ka vizituar sot banorët e Mamurrasit të prekur nga tërmeti, ndërsa ka parë nga afër situatën.

Në kryeqytet po mbahet takimi me ministrat e Mbrojtjes të vendeve të Kartës së Adriatikut, ku Shqipëria gjatë vitit 2019 ka kryesimin e n

Kryeministri Edi Rama ka pritur sot përfaqësues të unioneve të besimtarëve myslimanë nga disa vende të Europës, të cilët janë bërë bashkë

Në këtë fazë pas tërmetit të 26 nëntorit, drejtuesi i fondacionit Firdeus, Imami Elvis Naçi, theksoi se duhet koordinim mes palëve.

Ish-deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, ka folur në lidhje me dëmet e tërmetit të 26 nëntorit, si dhe me veprimet e bëra nga ish-kryeprokuror

Aktivitetet e planifikuara për 11 dhjetorin, ditën e themelimit të Partisë Demokratike janë anuluar, dhe të gjitha fondet e përcaktuara p

Presidenti Ilir Meta deklaroi në emisionin Çim Peka Live në Syri TV se paralajmërimet e tij për tërmetet treguan se duhen dëgjuar ekspert

Dy muaj pas vendimit negativ të Këshillit Evropian për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për t’u anëtarësuar

Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Bashkëpunimit Ndërkombëtar në Itali, Luigi Di Maio, do të vizitojë nesër Shqipërinë. Ministri italian