Meta-politikës: T’i lëmë mënjanë interesat afatshkurta për të ardhmen europiane

16/09/2019 - 11:13

Nga ceremonia e 77-vjetorit të Konferencës së Pezë, Presidenti Ilir Meta i ka bërë thirrje politikës shqiptare që t’i lërë mënjanë interesat afatshkurta për të ardhmen europiane të vendit.

Gjatë fjalës së tij, Meta tha se objektivi ynë duhet të jetë integrimi i Shqipërisë.

"Përkulemi me nderim në këtë vend të shenjtë sepse Pezë do të thotë bashkim, qëndresë dhe besa besë me parrullën historike që lindi këtu dhe që është një amanet që gjithë shqiptarët të bashkohen pa dallim feje, krahine e ideje. për interesin kombëtar. Peza bëri sakrifica si asnjë krahinë tjetër dhe në kushte jashtëzakonisht të vështira se Peza u dogj e u përvelua dhe u martirizua si asnjë krahinë tjetër por asnjëherë nuk u dorëzua. Përkulemi para veprës së partiotit Myslym Peza që ngriti këtë konferencë historike se hodhi themelet e luftës, është historike se ishte edhe konferenca e parë pluraliste që dha mesazhe të fuqishme të patriotizmit. Jemi në prag të 75 vjertorit të cilirimit të atdheut, që na fton të gjithëve të bashkëpunojmë sa më ngushtë jo vetëm në respekt të histirisë por edhe ruajtjes së vlerave e trashëgimisë, në mënyrë që të gjithë ta kuptojnë që gjithcka ka arritur Shqipëria është se e ka përmes sakrificave më sublime që kanë bërë paraardhësit tanë. Sot objektivi ynë është integrimi ndaj është koha për të mos e vonuar më për shkak të antagonizmit politik të paprinciptë por të forcojmë bashkëpunimin duke lënë mënjanë interesat afatshkurtra që e ardhmja evropiane të jetë sa më e afërt", -tha Meta.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kuvendi i Shqipërisë zhvillon sot seancën plenare ku do të ketë një interpelancë urgjente me ministrin e Brendshëm kërkuan nga një grup d

Fjala e fundit për një kompromis për Reformën zgjedhore i ka mbetur tanimë opozitës, ndërsa shumica, sipas ambasadores amerikane Yuri Kim

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka dhënë një deklaratë të shkurtër në selinë e PD-së.

Pas deklaratës së ambasadores amerikane në Tiranë Yuri Kim që e la në dorë të kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha arritjen e ma

Ambasadorja e SHBA në Tiranë ka deklaruar se është arritur marrëveshja për reformën zgjedhore.

Po shkon në 30 mijë numri i pagave 40 mijë lekë të derdhura në llogaritë e punonjësve që më herët nuk kishin marrë pagën e luftës, si pas

Bashkia Shijak u bë sot bashkia e parë, në të cilën do të nisë zbatimi i Programit të Granteve të dëmshpërblimit të banorëve të dëmtuar

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar qeverinë e re të Kosovës dhe kryeministrin e saj, Avdulla Hoti për marrjen e mandat

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar kryeministrin Rama se subvencionet e AZHBR-së për fermerët i ka shpërndarë në mënyrë

Kryeministri Rama ka uruar qeverinë e re të Kosovës. Kreu i qeverisë shprehu besimin se pas një periudhe jo të lehtë përpëlitjesh në proc