Meta takohet me ish-presidentin Nishani: Mbështes qëndrimin për Kushtetuesen

21/11/2019 - 13:15

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti në një takim ish-presidentin Bujar Nishani këtë të enjte. Në fokus të takimit ata kanë pasur krizën krijuar pas ngërçit në Gjykatën Kushtetuese. Ish-Presidenti pati një prononcim të shkurtër për mediat.

Nishani është rreshtuar në mbrojtje të qëndrimit të Presidentit Meta për Gjykatën Kushtetuese, teksa komentoi edhe dërgimin e çështjes në Komisionin e Venecias. Ai foli dhe për një tendencë për të minuar institucionin e Presidentit të Republikës.

“Në bisedën që pata me të padyshim që mua më tronditën fakte të cilat janë në dukurinë e procesit të kapjes së sistemit të drejtësisë dhe posaçërisht të demontimit të besimit të qytetarëve shqiptarë tek procesi i reformës në drejtësi duke u munduar të infektojnë rëndë pavarësinë dhe profesionalizmin e asaj që është gjykata më e lartë e doktrinës sonë të gjyqësorit”, tha Nishani.

I pyetur nga gazetarët, Nishani tha se nuk foli me presidentin për zgjedhje të parakohshme apo për shpërndarje të parlamentit.

“Kjo duhet të ishte një nga gjërat kryesore që duhet të gjykonte Gjykata Kushtetuese. Është qartazi një dhunim dhe kundërshti hapur me Gjykatën Kushtetuese fakti që parlamenti sot nuk përmbush kriterin kryesor të përcaktuar në Kushtetutë të pasjes 140 deputetë”, tha Nishani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku ka reaguar sërish pasi Ministria e Ekonomisë dhe Financave tha se pavarësisht dy goditjeve të njëpasn

Sipas ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, pavarësisht dy goditjeve të njëpasnjëshme, ekonomia shqiptare vijon të vlerësohet qendrueshë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha e ka nisur mëngjesin e sotëm me një shprehje të ish-presidentit të SHBA-së, Ronald Regan.

Ish- deputetja e PD, Jorida Tabaku ka publikuar raportin e agjencisë prestigjioze Moody’s Investors Service ku analizon ekonominë e Shqip

Kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kryetarit të OSBE, ka reaguar në 25 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, një prej ngjarjeve më të rën

Ish-eurodeputeti Knut Fleckenstein në një intervistë për emisionin "Kjo javë" në News24 u ndal edhe tek çështja e shkëmbimit të territore

Përmes një postimi në Facebook, kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se prej ditës së djeshme, 10 korrik ka hyrë në fuqi ligji për aktiv

26 nëntorin e ardhshëm shkolla “Shaqe Mazreku” në Durrës do të jetë gati për të pritur 711 nxënësit e saj, me kushte shumë më të mira, pë

Artikulimi i socialistëve për të hapur listat dhe mosdakordësia e demokratëve lidhur me këtë argument, është bërë pjesë e retorikave mes

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish pas deklaratës së kreut të opozitës, Lulzim Basha, i cili tha se marrëveshja e 5 qershorit është