Meta takon zv.presidenten e Bullgarisë

14/11/2017 - 16:01

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot në një takim të veçantë Zëvendës Presidenten e Republikës së Bullgarisë, zonjën Iliana Iotova.

Presidenti Meta përshëndeti vizitën e zonjës Iotova në Shqipëri dhe, duke vlerësuar marrëdhëniet shumë të mira tradicionale dhe historike, shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Bullgarisë për procesin e integrimit evropian të Shqipërisë dhe vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Duke e konsideruar procesin e integrimit evropian një forcë të fuqishme nxitëse për reformat e gjithanshme në vend, Presidenti Meta, shprehu besimin se gjatë Presidencës së ardhshme bullgare të BE-së, Shqipëria do të mund të çelë negociatat e anëtarësimit.

Gjithashtu Presidenti Meta theksoi domosdoshmërinë e liberalizimit sa më të shpejtë të vizave ndërmjet BE-së dhe Kosovës.

Të dy bashkëbiseduesit ndanë të njëjtin mendim lidhur me nevojën e një vëmendjeje më të madhe nga të dy vendet për rivitalizimin e bashkëpunimit ekonomik e tregtar, veçanërisht në kuadrin e ndërlidhjes energjetike dhe të Korridorit të 8-të multimodal.

Iotova e siguroi Presidentin Meta se, Shqipëria dhe rajoni i Ballkanit Perëndimor do të ketë një vëmendje të veçantë gjatë Presidencës bullgare, për të rikthyer edhe njëherë vemendjen e BE-së ndaj këtij rajoni dhe procesit të zgjerimit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë mëngjes kryeministri Edi Rama ka ndarë me ndjekësit e tij në Facebook një pjesë të punimeve që po bëhen në rrugën kombëtare të Dibrë

Presidenti Ilir Meta gjatë intervistës në emisionin ‘5 Pyetjet nga Babaramo’ duke komentuar rastin ‘Xhisiela’ kërkoi që organet e drejtës

Për herë të parë Presidenti i Republikës Ilir Meta Meta ka komentuar çështjen më të përfolur të ditëve të fundit, “Babalen”.

"Ka vetëm një mënyrë shpëtimi nga Rilindja dhe kjo është revolta qytetare”.

Deputeti i PD-së, Genc Pollo ka reaguar sërish përmes një deklarate pas përplasjeve që ndodhën në mbledhjen e Komisionit të Përbashkët të

Deputeti i PD, Luciano Boçi ka hedhur akuza në drejtim të qeverisë dhe të Ministrisë së Arsimit.

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani thotë se mbyllja e plotë e lojërave të fatit është një lajm i rremë.

Në këtë ditë të veçantë, ish-kryeministri Sali Berisha ka marrë urime të shumta nga miqtë të afërmit dhe dashamirësit e tij, pasi feston

Deputeti i PS-së, Taulant Balla, njëherësh edhe bashkëkryetar i Komisionit të Përbashkët Ndërparlamentar të Shqipërisë tha nga Brukseli s

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo i është përgjigjur Taulant Ballës një lidhje me qëndrimin  e Bashës, i cili sipas tij, ka poro