Meta: Për zgjidhjen e situatës, jam gati të dorëzoj mandatin e Presidentit

20/03/2019 - 13:38

“Për zgjidhjen e krizës politike në vend jam gati të dorëzoj mandatin e Presidentit”. Kjo është deklarata e fortë e Presidentit Ilir Meta e bërë nga qyteti i Pogradecit, lidhur me situatën politike në vend, pas dorëzimit të mandateve nga ana e opozitës.

Kreu i shtetit, e ka cilësuar si të papranueshme djegies e mandateve.

“Akti i opozitës për djegien e mandateve ka qenë i papranueshëm për mua si President i Republikës. Ai ka sjellë një krizë të rëndë përfaqësimi në institucionin themelor të Republikës, në Kuvendin e Shqipërisë. Në vlerësimin tim, sot Kuvendi i Shqipërisë, ka 82 deputetë të ligjshëm, ku përfshihen edhe ata 3 deputetë të opozitës që nuk pranuan të djegin mandatin. Çdo numër tjetër në Kuvendin e Shqipërisë, ka probleme serioze, thellon krizën e përfaqësimit dhe është i konstestueshëm, në planin ligor, politik, moral e kushtetutes. Për zgjidhjen e situatës politike jam gati të dorëzoj mandatin e Presidentit. Jam gati të sakrifikoj si Salvadore Allende për të mos instaluar një junte ushtarake”.

Sipas kreut të shtetit, kriza është e qëllimshme dhe po cenohet rendi Kushtetues.

“Kriza nuk zgjidhet as me retorikë as me metoda policor, por me dialog dhe përpjekje serioze. Pasojat e krizës mund të jenë të rënda për Shqipërinë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka qenë në Durrës ku ka inspektuar banesat, të cilat janë në rindërtim ku ka thënë se duhet patjetër t

Pas Gent Cakajt, dhe ministrja tjetër nga Kosova e kabinetit qeveritar shqiptar ka vizituar Prishtinën ku u takua me ministren e arsimit

Partia Demokratike ngre akuza të tjera për koncesionin Thumanë-Kashar–Lekaj.

Presidenti i Republikës Ilir Meta përmes një statusi në rrjetin social “Facebook” lajmëron se ka takuar raporteren e Parlamentit Europian

Deputeti i opozitës parlamentare Lefter Maliqi ka komentuar përplasjen mes Presidentit Ilir Meta dhe ministres Etilda Gjonaj.

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi ka reaguar pas akuzave të reja nga Presidenti Ilir Meta për ministren e Dre

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka reaguar pas kërkesës së Presidentit Ilir

Në një konferencë të përbashkët me ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luiggi Soreca, reporterja e PE për Shqipërinë, Isabel Santos i bëri thi

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka deklaruar në një konferencë për shtyp se do të bëjë kallëzim penal për ministren e Drejtësisë Etilda

 “Kur patën mundësi për ta bërë shëndetësinë e lanë gërmadhë, ndërsa tani flasin se si mund tē ishte shëndetësia që ata e shkatërruan