"Minishengeni s'është aspak mini", Rama në Londër: Jemi më të gjatët në rajon

24/02/2020 - 13:38

Krzeministri Edi Rama ishte i pranishëm në Londër, në samitin e BERZH-it mbi investimet 2020, të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, në Ballkanin Perëndimor.

Rama u ndal ndër të tjera edhe te çështja e Minishengenit, ndërsa shprehu falenderimet e tij, sa i takon vendeve pjesëmarrëse në konferencën e donatorëve në Bruksel.

"Minishengeni nuk është aspak mini, ne jemi nga më të gjatët në rajon. Është një hapësirë e përbashkët rajonale. Jemi në 5 vendet e rajonit që jemi në përputhje me vizionin e Ursula von der Leyen. Na është dashur që të përballemi me mjaft beteja dhe zhgënjime. Falenderues ndaj Kroacisë, është agjenti ynë në Bruksel. Ta shndërrojmë paqen në instrument zhvillimi. Shqipëria po ecën përpara, të tejkalojmë dëmet e shkaktuara nga tërmeti. Doja të falenderoja ata që morën pjesë në Konferencën e Donatorëve, të gjithë ato vende. Kanë dhënë një shembull të shkëlqyer solidariteti. Kemi probleme dhe mosmarrëveshje, ende ka probleme që duhen zgjidhur, por ne punojmë së bashku që e ardhmja të jetë ndryshe nga ajo çfarë kemi trashëguar brez pas brezi", tha kreu i qeverisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rudina Hajdari i bëri thirrje anëtarëve të Këshillit Politik të arrijnë kompromis për sistemin zgjedhor, futjen e teknologjisë në zgjedhj

Teksa nuk na ndan shumë nga mbledhja e sotme e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, vjen një reagim nga nënkryetari i LSI-së Petrit

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama në lidhje me reagimet e këtij të fundit për

Kryeministri Edi Rama, teksa ka shpërndarë postimin e kryetarit të PD-së Lulzim Basha, ku shihet në një takim me qytetarët në Durrës, ndë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka shpërndarë foto nga takimi i kryedemokratit Lulzim Basha me banorët në Durrës, duke u sh

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shkruan në “Facebook” se pas dy muajve izolimi shqiptarët e kanë kuptuar që rreziku më i madh n

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, ka shpërndarë qëndrimin e kreut të Delegacionit të BE në Tiranë, Luigi Soreca, për reformën zgjedhore, duk

Drafti përfundimtar i Komisionit të Venecias, lidhur me përplasjen e vjeshtës së kaluar në Shqipëri, mes presidentit Ilir Meta dhe Parlam

Pas publikimit të draftopinionit të Komisionit të Venecias për emërimet në Gjykatën Kushtetuese që solli një përplasje tjetër mes maxhora

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ka reaguar në lidhje me Reformën Zgjedhore.