Ministri Ahmetaj nxjerr shifrat, iu përgjigjet akuzave të PD-së për punësimin dhe ekonominë

Postuar: 09/08/2018 - 10:37

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj, iu është përgjigjet akuzave të ditëve të fundit të opozitës për ecurinë e ekonomisë.

Në një postim në Facebook, Ahmetaj ka publikuar shifrat që tregojnë ecurinë e punësimit dhe bizneseve të reja të regjistruara në vend, duke sqaruar se vetëm në vitin e fundit janë hapur 38 mijë vende të reja pune, ndërsa bizneset e reja në janar-korrik 2018, janë 10 mijë më shumë.

POSTIMI I MINISTRIT

"Ja e vërteta e shifrave mbi punësimin, bizneset e reja dhe ekonominë!

Qershor 2017-Qershor 2018, rezultojnë 38 mijë vende të reja pune në ekonomi.

Në shtatë-mujorin e parë të vitit 2018, janë shtuar mbi 10 mijë biznese të reja (efekti neto nga diferenca mes bizneseve të regjistruara rishtazi dhe atyre të cregjistruara)

Dhe sa për t'ju kujtuar korbave të dëshpëruar....rritja ekonomike aktualisht është 4.5 herë më e lartë se ajo që gjetëm në 2013!"

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Politikani i njohur Dashamir Shehi i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, tha se trupa e policisë nuk është në gjendje të luftojë krimin,

   Debate të ashpra mes Monika Kryemadhit, kryetares së LSI-së dhe Alfred Pezës, sekretar për marrëdhëniet me mediat në PS, në emisionin

   Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar pas lëvizjeve që ndodhën sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, ku tre prokuror

Ka ardhur reagimi i parë nga opozita pasi maxhoranca votoi me 75 vota pro, ligjin për shembjen e Teatrit.

Kuvendi ka miratuar me 75 vota pro dekretin e Presidentit Meta për godinën e Teatrit, edhe pse opozita nuk ishte e pranishme në sallën e

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj i ka bërë thirrje kryeprokurores Arta Marku të nisë hetimet ndaj akuzave të opozitës se kryeministri E

Gjatë mbledhjes në Vlorë, opozita njoftoi dy nisma të rëndësishme të cilat është e vendosur ti realizojë me çdo kusht.

Nga Vlora ku denoncoi situatën e rëndë të rendit dhe sigurisë në këtë qark, kreu i PD-së, Lulzim Basha tha se vetëm në 12 muajt e fundit

Partia Demokratike dhe koalicioni opozitar ka braktisur Parlamentin edhe këtë të enjte, duke u mbledhur në Vlorë për të denoncuar gjendje

Në profilin e saj në Facebook, deputetja e PD-së Grida Duma ka publikuar një video duke mbajtur një fjalim motivues përballë një grupi të