Ministrja Balluku dëgjesë me tregtarët e makinave: Do gjejmë zgjidhjen më të arsyeshme për shqetësimet tuaja

12/02/2019 - 15:27

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka organizuar sot paradite një dëgjesë publike me grupet e interesit që lidhen me tregtinë e autoveturave, kryesisht atyre të hershme dhe me interes historik. Këto grupe interesi kishin shprehur më parë shqetësimet e tyre në platformën e bashkëqeverisjes “shqiperiaqeduam” lidhur me disa kufizime ligjore të vendosura, që sipas tyre iu cenojnë aktivitetin tregtar.

Ministrja Balluku e shoqëruar nga drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhe dhe drejtori i Drejtorisë së Politikave dhe Zhvillimit të Infrastrukturës dhe Territorit, Thimjo Plaku kanë dëgjuar pretendimet e tregtarëve të automjeteve, të cilët kërkojnë zgjerimin e hapësirave kohore për importimin e makinave të vjetra dhe me interes historik, si dhe zgjatjen e afatit për kryerjen e procedurave të nevojshme për regjistrimin e tyre.

Duke marrë fjalën në takim, ministrja Balluku ka theksuar se Shqipëria është angazhuar tashmë në një proces mjaft të rëndësishëm siç është ai i integrimit europian. Në kuadër të këtij procesi, qeveria duhet të përmbushë disa kritere, të cilat lidhen me ruajtjen e mjedisit dhe rregullimin e procedurave ligjore të tregtimit të mjeteve motorike të vjetra.

Megjithatë, ministrja ka premtuar se MIE do të shqyrtojë me kujdes gjithë problematikën e krijuar si dhe kërkesat e paraqitura nga grupet e interesit, për të gjetur zgjidhjen më të mirë të mundshme si për tregtarët e automjeteve ashtu edhe për mos ndotjen e mjedisit.

“Kjo është një dëgjesë për të përmirësuar një fushë në të cilën disi ju janë prekur interesat tuaja dhe ne do gjejmë një rrugë të mesme, sa më të mirë për të qenë konform kërkesave dhe ligjeve që kanë të bëjnë me mjedisin, por nga ana tjetër pa ju prishur edhe juve bizneset në të cilat keni investuar”, është shprehur Balluku.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sekretari i Përrgjithshëm i PD Gazmend Bardhi ka denoncuar një vendim të rrezikshëm sipas tij, për banorët e Kavajës.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dalë krah Presidentit Ilir Meta për të marrë pjesë në besëlidhjen e 2 marsit, në mbrojtje të

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka njoftuar se deri më tani nuk është regjistruar asnjë rast shqiptarësh t

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas aludimeve për prezencën e personave të infektuar me koronavirus edhe në Shqipëri.

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar lidhur me deklaratat e raportueses së PE-së në Shqipëri, Isabelle Santos se janë duke

Aktori Neritan Licaj ka konfirmuar pjesëmarrjen në tubimin e thirrur nga Presidenti Ilir Meta për mbrojtjen e Kushtetutës më 2 mars.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i ka bërë apel qeverisë shqiptare për të marrë masat lidhur me përhapjen e koronavirusit në ven

Partia Demokratike ka publikuar një video ku kujton Ramën kur deklaronte se Shqipëria nuk do të importonte më plehra nga jashtë, një prem

Ish- ministri i Bujqësisë Edmond Panariti pas situatës në Itali me koronavirusin, ngre alarmin se rreziku tashmë për Shqipërinë është pas

Thirrjeve të shumta të presidentit ndaj qytetarëve për t’i bashkuar në atë që ai e ka quajtur “manifestim kundër Grushtit të Shtetit