Ministrja i çoi në gjykatë për shpifje, PD kallëzon në SPAK Olta Xhaçkën

04/12/2020 - 15:23

Partia Demokratike ka paditur në Strukturën e Posaçme Kundër Korrupsionit ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka.

Padia e PD-së, e dorëzuar në SPAK nga ish-deputetët Albana Vokshi dhe Gent Strazimiri vjen pak orë pasi Xhaçka i paditi ata në gjykatë për shpifje lidhur me akuzat se ka përdour helikopterin ushtarak për qëllime elektorale.

"Një fluturim shkon deri në 10 mijë euro. Kemi pritur që ministrja dhe kryeministri të reagojnë. Jemi këtu pranë SPAK. I kërkojmë të kryejë hetime të thelluara dhe profesioniste. Këto përmblidhen të tre vepra penale, shpërdorim detyre, si dhe për ushtarakët që kanë patur mundësi ta ndalojnë, duhet të përgjigjen për shpërdorim të autoritetit ushtarak", deklaroi Albana Vokshi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka postuar në Facebook foto nga takimi me gratë në Paskuqan.

Bashkëshorti i ish-deputetes socialiste Valentina Leskaj ka ndërruar jetë nga Covidi.

Drejtuesja politike e Partisë Demokratike, për qytetin e Kavajës dhe Rrogozhinës, Grida Duma, zhvilloi këtë të shtunë një takim me fermer

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu është ndalur ditën e sotme në spitalin Covid3, ndërsa ka zhvilluar një takim me personelin s

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ka bërë thirrje qytetarëve që nëse nuk janë të kënaqur me drejtuesit e tyre, atëherë le t’i nd

Kryeministri Edi Rama i është pëgjigjur në Facebook një komentuesi që e ka pyetur lidhur me pasurinë e tij, pas një artikulli të publikua

Presidenti Ilir Meta ka dorëzuar zyrtarisht në Kuvend dekretin për rishqyrtim të ligjit për aeroportin e Rinasit.

Kryedemokrati Lulzim Basha përkujtoi sot 70-vjetorin e vrasjes pa gjyq të 22 intelektualëve nga diktatura.

Kryeministri Edi Rama do të niset ditën e nesërme drejt Brukselit, ku do të zhvillojë disa takime me zyrtarë të lartë të BE.

Gjatë takimit me përfaqësues të sektorit të Energjisë së Rinovueshme, kreu i PD-së, Lulzim Basha, shpalosi programin e PD-së për këtë sek