Ministrja Xhaçka: Mbi 4 mijë banorë, e kanë të pamundur rikthimin në banesa

29/11/2019 - 10:45

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka thotë se trendi i lëkundjeve sizmike vjen duke u ulur, por kostot në jetë njerëzore dhe dëme materiale janë shumë të mëdha.

Në një deklaratë për mediat, ministrja Xhaçka u shpreh se banesat që janë dëmtuar nga lëkundjet e vazhdueshme sizmike, po verifikohen nga ekspertë shqiptarë e të huaj.

Ndërsa ka shtuar se mbi 4 mijë banorë e kanë të pamundur të rikthehen në banesat e tyre për shkak të dëmtimeve që kanë pësuar.

“Fuqia e goditjeve ka një trend të dukshëm zbritës. Kostot në njerëz aq të rënda, sa do të jenë të paharrueshme gjithë jetën. Kosto të jashtëzakonshme edhe në shtëpi e banesa. Nëse është dëmtuar banesa, mos bëni vetë ekspertin, mos rrezikoni veten e familjen. Largohuni për në hotelet më të mira në Durrës, Tiranë, Lezhë, Shëngjin, Berat. Situata në banesat me strukturë të dëmtuar është po aq e rrezikshme sa ditën e parë. Ka nisur vlerësimi i rrezikshmërisë së banesave nga ekspertë shqiptarë e të huaj. Pavarësisht përmasave të tragjedisë, jemi në gjendje të ofrojmë çdo shërbim. Ekipet tona janë të pranishme në të gjithë zonat e prekura. Sipas vlerësimeve paraprake mbi 4 mijë banorë e kanë të pamundur të rikthehen në banesa. Askush nuk do të mbetet në rrugë. Është ngritur kuzhina fushore në Thumanë e po montohet një tjetër kuzhinë në Bubq për përgatitjen e 10 mijë racioneve gjatë 7 ditëve”, ka deklaruar ministrja e Mbrojtjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha kreu sot homazhe në Varrezat e Dëshmorëve si dhe përmendoren e Ismail Qemalit në nderim të ditës

Dita e pavarësisë i ka gjetur krerët e politikës shqiptare të përçarë.

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim ka uruar me një mesazh shqiptarët në festën e Pavarësisë.

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur mëngjesin e sotëm me dy postime për nder të Ditës së Pavarësisë dhe Festës së Flamurit.

Me rastin e 28 nëntorit, Ditës së Pavarësisë, presidenti Ilir Meta ka dhënë një mesazh urimi për të gjithë shqiptarët.

Duke folur mbi mundësinë e mbylljes së shkollave kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi në emisionin ‘Zonë e Lirë’ u shpreh pro mbylljes së ty

Publicisti Veton Surroi është shprehur i befasuar mbi vendimin e Këshillit të Qarkut të Kukësit për t‘i hequr titullin qytetar nderi.

Kryeministri Edi Rama, me anë të një statusi në “Facebook” ka bërë bilancin e një viti pune nga ana e qeverisë, sa i përket rindërtimit n

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Gent Strazimiri iu është bashkuar reagimeve në lidhje me akuzat e opozitës se ministrja e Mbrojtjes,

Në  Bashkinë e Shijakut po shtohet çdo ditë e më shumë numri i familjeve, që pikërisht në nëntor, një vit pas tragjedisë morën çelsat e b