Miratohet paketa 20 miliardë lekë për rindërtimin nga tërmeti

13/12/2019 - 16:01

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave miratoi paketën e rindërtimit të dëmeve që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit bashkë me buxhetin e vitit të ardhshëm. Fondi për rindërtimin do të jetë 20 miliard lekë, ku 13 miliardë janë borxh i buxhetit të shtetit dhe pjesa tjetër prej 7 miliardë lekësh do jenë ndihma.

Deputetët votuan edhe përjashtimet nga taksa e infrastrukturës për ndërtimin dhe TVSH-ja për të gjitha mallrat, shërbimet dhe kompanitë e ndërtimit që do të autorizohen për zbatimin e projektit të riparimit të banesave të dëmtuara nga tërmeti. Në mënyrë që të mos ketë abuzime, lista e përjashtimeve do të hartohet nga Këshilli i Ministrave dhe autorizimin do ta japin drejtoritë e tatimeve dhe doganave.

Bashkë me paketën fiskale, u miratua edhe një propozim i dy deputetëve socialistë Evis Kushi dhe Sadi Vorpsi për të përjashtuar nga tatimi 15% i kalimit të pasurisë së patundshme për pronat që dhurohen brenda familjes, nga prindi te fëmija dhe nga bashkëshorti te bashkëshortja.

Si kufizim u vendos që vlera e pasurisë të mos jetë më e madhe se 30 milionë lekë të rinj dhe shtëpia të jetë banesë e parë që posedohet për marrësin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka reaguar pas publikimit të videos, ku kryebashkikaku i PS-së në Bulqizë

Presidenti Ilir Meta ka takuar homologun bullgar Rumen Radev ku bën me dije se ky i fundit do të vizitojë Tiranën javët e ardhshme.

Në një takim në Berat, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi tha para demokratëve se reforma territoriale është një dështim, ndër

Erion Veliaj, mund të konsiderohet pa frikë kryebashkiaku fluturues.

Jo pak kujt i ka ngelur në mendje motoja “KÇK” e thënë nga kryeministri Edi Rama në parlament dhe e shpjeguar disa herë.

Biznesmeni spanjoll Eugenio Galdon, do të kthehet sërish në Shqipëri, pavarësisht se gjatë verës teksa ishte me familjen, u sulmua nga Mi

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur zgjedhjen e Presidentes së re në Greqi, Katerina Sakellaropoulou.

Pasi ish-deputeti i PD-së, Ervin Salianji zbuloi emrin e kryebashkiakut që konsumon kokainë, ka reaguar kryetari i Bashkisë së Bulqizës,

Në një dalje për mediat, ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka zbuluar emrin e kryebashkiakut që përdor drogë në lokal.

Përmes një postimi në Facebook, ish-ministrja Klajda Gjosha ka reaguar lidhur me Forumin Ekonomik Botëror, i cili e ka pozicionuar Shqipë