Miratohet paketa 20 miliardë lekë për rindërtimin nga tërmeti

13/12/2019 - 16:01

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave miratoi paketën e rindërtimit të dëmeve që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit bashkë me buxhetin e vitit të ardhshëm. Fondi për rindërtimin do të jetë 20 miliard lekë, ku 13 miliardë janë borxh i buxhetit të shtetit dhe pjesa tjetër prej 7 miliardë lekësh do jenë ndihma.

Deputetët votuan edhe përjashtimet nga taksa e infrastrukturës për ndërtimin dhe TVSH-ja për të gjitha mallrat, shërbimet dhe kompanitë e ndërtimit që do të autorizohen për zbatimin e projektit të riparimit të banesave të dëmtuara nga tërmeti. Në mënyrë që të mos ketë abuzime, lista e përjashtimeve do të hartohet nga Këshilli i Ministrave dhe autorizimin do ta japin drejtoritë e tatimeve dhe doganave.

Bashkë me paketën fiskale, u miratua edhe një propozim i dy deputetëve socialistë Evis Kushi dhe Sadi Vorpsi për të përjashtuar nga tatimi 15% i kalimit të pasurisë së patundshme për pronat që dhurohen brenda familjes, nga prindi te fëmija dhe nga bashkëshorti te bashkëshortja.

Si kufizim u vendos që vlera e pasurisë të mos jetë më e madhe se 30 milionë lekë të rinj dhe shtëpia të jetë banesë e parë që posedohet për marrësin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar përmes një postimi në Facebook lidhur me një shkrim në të cilin përmendej Presidenti Ilir

Pas fotove të publikuara nga mediat, për shqetësimin e disa familjarëve të pacientëve me Covid-19, të cilët ankoheshin se nuk kishin marr

Në bashkinë e Durrësit është zhvilluar mbledhja e komitetit drejtues për mekanizmin e kordinuar kundër dhunës në familje.

Prej ditës së martë ndryshimet Kushtetuese të miratuara në seancën e fundit të sesionit parlamentar pa konsensusin e opozitës jashtëparla

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me situatën ekonomike të krijuar në vend për shkak të pandemisë, por dh

Eksperti i Shëndetësisë në Partinë Demokratike, Gazment Koduzi thotë se qeveria dështoi me menaxhimin e situatës së Covid 19.

Presidenti Ilir Meta përkujton sot 105-vjetorin e lindjes së Mbretëreshës Geraldinë.

Presidenti Meta ka ngritur shqetësim lidhur me rritjen e rasteve të infektimeve nga Covid 19 në vend.

Sot, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, ka dekretuar me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë.

Ekspertja e Task Forces Anticovid pranë PD, Liliana Shyqyriu, përmes një postimi në rrjete sociale renditi disa rekorde negative, si♪5 th