Mitsotakis jep "Ok", Zaev: Greqia do i ofrojë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut vaksinën e COVID-19

18/09/2020 - 12:23

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev ka zbuluar se homologu i tij grek, Kyriakos Mitsotakis ka qenë i gatshëm për të ofruar vaksinën e COVID-19 te Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut.

Në fund të këtij viti, Greqia nëpërmjet BE do të marrë vaksinën ndaj COVID-19 e krijuar nga Universiteti i Oksfordit, por prodhuar ng gjigandi farmaceutik AstraZeneca. Por tashmë BE ka dhënë mundësinë që vendet partnere, jo në BE mund ta përfitojnë në rast se u jepet si donacion nga vendet e BE, u shitet prej tyre, ose ua jep vetë OBSH.

Në këtë rast, Zaev thotë se Greqia do ua japë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, teksa kujtojmë se kjo e fundit e ka siguruar edhe nga Polonia një garanci.

"Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis u tregua i gatshëm që Greqi, si vend anëtar i BE të ofrojë vaksinën kundër covid-19 Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore, pasi vaksina do arrijë fillimisht në vendet anëtare e më pas tek kandidatët për integrim. Për mua, kjo deklaratë është një provë e miqësisë së mirë," – tha Zaev.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama është shprehur këtë të hënë se Kodi Zgjedhor do të votohet sërish në Parlament pa asnjë ndryshim.

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ka publikuar një video ku paraqet fjalimet e Ramës dhe i ballafaqon me vdekjen e 53-vjeçari

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi është takuar me pedagogen nga Durrësi, Ada Spiru.

“Qytetarët e Tiranës paguajnë 17 përqind më shtrenjtë taksën e pastrimit, ndërsa qeveria jep qindra miliona euro për inceneratorët, p

Kryeministri Edi Rama e konsideroi mbresëlënëse punën për rehabilitimin e 27 pallateve në Shijak, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar nga pandemia COVID-19 në vendin tonë.

Partia Demokratike deklaroi sot se vdekja e një qytetari të pafajshëm në dyert e spitalit është prova më e madhe se shëndetësia është në

Presidenti Ilir Meta ka vënë alarmin për numrin e testimeve për COVID-19, duke iu referuar një raporti të worldometer.

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar në një ceremoni solemne futbollistin e shquar të Lushnjës dhe të Ekipit tonë Kombëtar, Abdurrahman Roza

Ish-deputeti demokrat, Bardh Spahia shkruan ne Facebook se kapacitetet spitalore ekzistuese janë ezauruar, ndërsa shton se për të luftuar