Mogherini: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë detyrat, radha e BE-së

29/05/2019 - 13:49

Përfaqësuesja e Lartë të Bashkimit Europian, Federica Mogherini u shpreh se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë progres përsa i përket reformave të ndërmarra.

Në një konferencë të përbashkët me komisionerin e BE-së për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, Mogherini theksoi rëndësinë që BE të mbajë angazhimet e veta dhe të japë ato merita ku ato ekzistojnë.

“Në bazë të një vlerësimi të rreptë dhe objektiv komision rekomandon për herë të dytë  çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky është një rekomandim i bazuar në një vlerësim solid. Rekomandimi ynë do të shkojë në Këshill”.

Është një moment i rëndësishëm jo vetëm për ne, por edhe për partnerët tanë. Ne konfirmojmë një politikë zgjerimi të besueshme. Ne besojmë që është në interesin tonë që të kemi një prespektivë të suksesshme. Ajo që do të lexoni në raportet përkatëse do të jenë, psh, “Reforma e thellë dhe e paprecedentë në gjyqësorin në Shqipëri apo dhe ndryshimet në Maqedoninë e Veriut, janë si rezultat i drejtpërdrejtë i dëshirës së madhe të këtyre njerëzve në këtyre vendeve, për të ndryshuar.

Duke e bërë këtë zgjedhje, jo vetëm udhëheqësit politik, por edhe qytetarët e atyre vendeve kanë zgjedhur të bëjnë reforma të thella, lufta kundër krimit të organizuar, korrupsion, reforma ekonomike, bashkëpunim rajonal, etj. Politika e zgjerimit për BE nga sjell tek ADN,  pra hapat e parë që kanë të bëjnë me tejkalimin e mbeturinave të luftës.  Është bërë një punë madhore për të vlerësuar në mënyrë objektive ecurinë e arritur. Ka ekipe që kanë punuar shumë për të arritur në këto raporte. Me lejoni të theksoj se gjatë viteve të fundit dhe në veçanti vitin e kaluar, BE ka investuar me shifra të madha në Ballkanin Perëndimor edhe për miratimin e strategjisë për Ballkanin Perëndimot, Samitin e Sofjes, etj. Ne kemi qenë dëshmitarë të disa arritjeve të veçanta. Shqipëria ka përqafuar mundësinë që u është dhënë dhe kanë treguar rezultate për reformat.

Me lejoni të theksoj, zbatimi mbresëlënës për reformën në drejtësi, ambicioze dhe rivlerësimi i të gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve, gjë e cila ka sjellë dhe rezultate të prekshme. Më ka lënë shumë mbresa. Në bazë të një vlerësimi të rreptë dhe objektiv komisioni rekomandoi për herë të dytë  çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky është një rekomandim i bazuar në një vlerësim solid. Rekomandimi ynë do të shkojë në Këshill”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta konfirmon takimin me kryeministrin e dorëhequr të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Ish-Kryeministri Sali Berisha i shtë përgjigjur akuzave të një dite më parë të presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, se Berisha ai kishte d

Ish-deputeti i LSI-së, Petrit Vasili ka kujtuar votimin me 140 vota të ndryshimeve Kushtetuese të Reformës në Drejtësi në vitin 2016.

Akademiku Artan Fuga ka bërë një thirrje publike për të gjithë kolegët e tij pasi siç thotë ai, ligji i kaluar në Kuvend për Akademinë e

Teksa sot bëhen tre vite nga miratimi me konsensus të gjerë i reformës në drejtësi, ish-deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi thotë se nuk ia

Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Genti Ibrahimi, në intervistë për DW paraqet argumentat pse me SPAK-un në Shqipëri do të fi

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit është duke zhvilluar një dëgjesë me përfaqësues të Partisë Demokratike.

Deputetja Rudina Hajdari ka folur për Zërin e Amerikës për situatën në vend dhe zhvillimet e fundit.

Zbardhet kallëzimi i Partisë Demokratike për 30 qershorin me anë të të cilit, PD i kërkon prokurorisë të hetojë krimet elektorale.  Mësoh