Myslim Murrizi: Më 30 qershor do të votohet. Çdekretimi i Metës shpikje alla shqiptarçe!

10/06/2019 - 15:46

Në një deklaratë për mediat  nga Kryesia e Kuvendit, deputeti Myslym Murrizi ka dalë sot me qëndrimin zyrtar të grupit demokrat të kryesuar nga Rudina Hajdari dhe të grupit të pavarur, duke theksuar se në 30 qershor do të ketë votime, por jo zgjedhje.

Murrizi tha se gjithë sa po ndodh është “plasja e qelbit të plagës së majisur prej 11 vitesh dhe një sistemi zgjedhor që nuk përfaqëson vullnetin e zgjedhësve”.

Pyetur nëse do të votojë ai dhe grupet parlamentare në emër të të cilave flet kërkesën e PS për shkarkimin e Metës, Murrizi deklaroi: Të gjitha kërkesat që mund t’u drejtohen grupeve do të kenë kusht të panegociueshëm prishjen e nyjës gardiane të sistemit zgjedhor. Ne nuk jemi pjesë e marrëveshjes së 17 majit, secili ka dinjitetin e tij, duhet ndryshimi i sistemit zgjedhore të marrë fund bajraktarizmi i të zgjedhurve pa pyet zgjedhësit më parë”.

Pyetur për anulimin e zgjedhjeve nga ana e Metës, Murrizi theksoi: Unë nuk mbahem si babai i kushtetutës, por të lexoj di dhe e kam provuar këtë. Cdekretim nuk e kam dëgjuar, është shpikje alla shqiptarce, po ta gjeni ma thoni ju. Kushtetuta e ka thënë qartë. Parlamenti është sovrani që qeveris këtë vend, qoftë edhe presidenti i republikës zgjidhet me shumicën e thjeshtë të votave.

Murrizi nuk la pa kujtuar as marreveshjen Rama-Basha, te 17 majit. “Dua të pyes zotin Rama nëse e vazhdon më marreveshjen e 17 majit”- duke kujtuar persona qe qendrojne sipas tij, si “monument kulture”, ne postet e marra pas marreveshjes.

“Nisma ime dhe zonjës Hajdari është se ne jemi ulur në këtë karrige për ndryshimin e sistemin zgjedhor. Ndaj, nëse Rama e ka seriozisht, nëse çunat e reformës zgjedhore nuk bëjnë gili vili me njëri tjetrin. Ta fillojmë bashkëpunimin me sistemin zgjedhor. Pengjet dhe vakanca për orekse individuale shqiptarët nuk duhet të kenë në kurriz një aleancë të tillë politike. Për të shpëtuar veten janë të gatshme të bëjnë marrëveshje me dreqin”- tha ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me strukturat e partisë që drejton në Durrës.

Kryedemokrati Lulzim Basha ka qenë sot në Urën Vajgurore dhe Kuçovë, ku është takuar me strukturat e PD.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, do të zhvillojë një takim me strukturat e partisë.

Ndërsa socialistët kanë marrë 60 bashku nga 61 gjithsej, duket se meraku i kryeministrit Edi Rama mbeten bashkitë e drejtuara deri tani n

Socialistët kanë nisur procedurat për shkarkimin e anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë Arben Malaj për shkak të “shk

Përmes një deklarate zyrtare, ministrja e Financave, Anila Denaj ka reaguar pas debatit të krijuar për dhënien me koncension të shërbimit

Në një postim të gjatë në Facebook, Presidenti Ilir Meta, ka vijuar me akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama për kapjen e reformës në drejtë

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka ka reaguar rreth kërkesës së Partisë Socialiste për shkarkimin e Arben Malajt nga Këshill

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi zhvilloi një takim në Sarandë me Task Forcën për mbarëvajtjen e sezonit turistik ng

Pas deklaratave të kryedemokratit Lulzim Basha dhënë për mediat pas takimit me aleatët ka reaguar Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me