Negociatat/ Duka: Zaev dha dorëheqjen, Rama jo. Jemi në një udhëkryq të madh!

19/10/2019 - 13:51

"Teksa këtu rreken ende të gjejnë fajtorin diku tjetër, e të mos mbajnë përgjegjësi për asgjë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka propozuar mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare."

Kështu shkruan në Facebook kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka teksa komenton vendimin e një dite më parë të Këshillit Europian për të mos çelur negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Duka shkruan ndër të tjera në postimin e tij se kryeministri Rama nuk e dërgon vendin në zgjedhje të parakohshme, ndërsa thotë se "jemi përballë një udhëkryqi të madh."

POSTIMI I PLOTË

Teksa këtu rreken ende të gjejnë fajtorin diku tjetër, e të mos mbajnë përgjegjësi për asgjë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka propozuar mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. 

Sepse një demokraci bazohet mbi një pakt që nis ditën e zgjedhjeve, e kur ky pakt midis votuesit dhe të zgjedhurit nuk respektohet, nuk jep dorëheqjen populli por politikani. Ka shumë arsye pse Zaev shkon në zgjedhje të parakohshme, dhe kryeministri ynë jo, megjithatë kryesorja është se në 2017 nuk pati zgjedhje. Në 2017 ndodhi ajo që dëgjuam në përgjimet e publikuara në Bild, në 2017 u grabit vota dhe bashkë me të ardhmja europiane e shqiptarëve.

Nuk duhet pritur që orkestruesit e kësaj grabitje të ndërgjegjësohen, as të japin dorëheqje për dështimet e njëpasnjëshme, as që kryeministri të imitojë Zaevin ashtu siç imitoi mikun tim Dash Shehi, pasi kontratën nuk e kanë me shqiptarët. Prandaj, të gjithë, jemi përballë një udhëkryqi të madh.

Sigurisht rruga e propozuar nga ne si opozitë nuk është e lehtë, jo vetëm sepse situata në të cilën ndodhet vendi nuk zgjidhet me shkopin magjik, por sepse përgjigjet e lehta do të riciklonin krizën në rastin më të parë. Nuk është e lehtë sepse nuk është vetëm protestë por edhe alternativë. Propozimi ynë kërkon që zgjidhja përfundimtare e krizës të kalojë nga ndryshimi i kushteve që e shkaktuan atë, nga ndëshkimi i krimit zgjedhor nëpërmjet zbatimit të platformës me 9 pika të miratuar nga miqtë tanë të Bundestagut. Një platformë që përfaqëson yllin polar të orientimit politik të opozitës dhe alternativën e vetme për të gërshetuar serish fatet e Shqipërisë me ato të BE-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partia Demokratike ka dorëzuar sot në Prokurorinë e Tiranës, kallëzimin penal ndaj atyre që i konsideron përgjegjës për dhunën e ushtruar

Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillo ka komentuar përplasjen mes institucioneve për procesin e përzgjedhjes së anëtarëve të Gjyk

Sot në Paris u zhvillua sesioni i 40-të i Konferencës së Përgjithshme së Organizatës për Edukim, Shkencë dhe Kulturë i Kombeve të Bashkua

Nga Ura Vajgurore, kryedemokrati Lulzim Basha foli për situatën politike në vend.

Pas paralajmërimit të Presidentit Ilir Meta se do të shpërndajë parlamentin, ka reaguar kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, kryeministri Edi Rama ka përmendur sërish grupi “KÇK” (Kap ç’të kapësh) ndërsa ka paralajmëruar gjyqtarët

Presidenca duket se do i përgjigjet me konferencë të jashtëzakonshme për mediat seancës së Kuvendit.

Edi Rama ka paralajmëruar se Ilir Metën do të marrë përgjigjen e duhur për këtë krizë për përzgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetues

Nga foltorja e Kuvendit, kryeministri Edi Rama ka dënuar sulmet e Presidentit Ilir Meta ndaj ndërkombëtarëve, kryesisht SHBA e BE.

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një tjetër mesazh të fortë, sa i takon debatit për procesin e përzgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtet