Negociatat, Hahn i zhgënjyer me BE: Rrezik për destabilizimin e Ballkanit

18/10/2019 - 14:20

Komisioneri për zgjerim në BE, Johannes Hahn tha se udhëheqësit e BE -së nuk arritën të zbatojnë angazhimin e tyre për të hapur negociata me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Duke thënë se kjo është një zhgënjim ekstrem, Hahn u shpreh se tani BE duhet të sqaroje sesa serioze është angazhimi i saj në Ballkanin Perëndimor.

"Falënderoj të gjithë ata që natën e kaluar vunë gjithë peshën e tyre për të arritur një vendim me rëndësi të madhe strategjike për BE dhe luftuan për dërgimin e një sinjali të shpresës tek qytetarët e Ballkanit Perëndimor. Siç u tha tashmë në Luksemburg. Ky nuk është një moment lavdie për BE . Refuzimi i njohjes së përparimeve do të ketë pasoja negative, përfshirë rrezikun e destabilizimit të Ballkanit Perëndimor, me ndikim të plotë në BE", shkruan Hahn në twitter.

Hahn tha se integrimi i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian mbetet një politikë e rëndësishme strategjike në interesin tonë të përbashkët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar pasi Indeksi i Bazelit e klasifikoi vendin tonë me rrezikshmëri të lartë për pastrimin

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta ka dekretuar kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr.

Ambasada amerikane ka dalë me një njoftim të rëndësishëm ku ka prezantuar planin e Departamentit Amerikan të Shtetit për nisjen e një nis

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku shkruan në Facebook se Shqipëria është vendi ideal për pastrimin e parave.

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me një video nga punimet e shkollës "Kajo Karafili" në Shijak, e cila u shkatërrua nga

Edi Rama ndodhet në jug të vendit me pushime, i shoqëruar nga Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç.

Kryeministri Edi Rama reagon pas arritjes se marrëveshjes midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe e konsideruar si historike për

Presidenti Ilir Meta ka shprehur trishtim për ndarjen nga jeta parkohe të Komandantit të Qendrës së Bashkuar Operacionale, Kolonel Neshet

Kopshti i ri Zoologjik është xhevahiri i radhës që do t’i shtohet shumë shpejt Tiranës, si një hapësirë e transformuar, e përkryer për ar

Epiki i mjekëve italianë dhe i Mbrojtjes Civile kanë përfunduar sot misionin e tyre në Shqipëri, ku kanë ofruar eksperiencën e vyer për e