Negociatat me BE-në, Rusia ftesë Shqipërisë dhe Maqedonisë: Bëhuni pjesë e Bashkimit Ekonomik Eurasian

30/10/2019 - 11:35

Pasi Bashkimi Europian refuzoi hapjen e negociatave për Shqiperinë dhe Maqedoninë e Veriut, vjen një mbështetje nga Rusia.

Përfaqësuesi i Rusisë në BE, Vladimir Chizhov deklaroi nga Forumi Ekonomik Euroasian ftoi të gjitha vendet e refuzuara nga Bashkimi Europian, që të gjejnë mirëkuptim dhe t’i bashkohen këtij forumi.

"Kush u refuzua nga BE, duhet të gjejë mirëkuptim në Bashkimit Ekonomik Eurasian. Bashkimi Europian duhet të zgjerojë gjeografinë dhe kontaktet dhe të dëgjojë ide dhe qasje të pjesëmarrësve të tjerë", tha diplomati rus në këtë samit që u mbaj në Itali ditën e premte.

Mes të tjerash diplomati rus tha se këto vende mund të kenë më shumë benefite në Bashkimin Ekonomik Eurasian.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zyra e OSBE-së për Institucione Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (OSBE/ODIHR) dhe Prezenca e OSBE-së në Shqipëri organizuan sot, në T

Është mbajtur sot në Tiranë Konferenca Shkencore kushtuar 100-vjetorit të parlamentarizmit shqiptar.

Përmes një postimi në Facebook, ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ku kujtuar ngjarje të ndryshme të ndodhura më 21 janar ndër vite.

Kryeministri Edi Rama u nis mëngjesin e sotëm nga aeroporti ushtarak Chuguev në Ukrainë, drejt pikës së kontaktit me ata që e kundërshtoj

Kryedemokrati Lulzim Basha ka kujtuar 00-vjetorin e Kongresit të Lushnjës, një nga ngjarjet më madhore të historisë së vendit tonë në të

Në një komunikim për mediat, sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata tha se emërimi antikushtetues dhe i paligjshëm i Artur Me

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar për marrëveshjen e arritur, me ndërmjetësimin e SHBA-ve, për rivendosjen e linjës ajrore Beogra

Ambasadorja e re e Mbretërisë së Vendeve të Ulëta në vendin tonë, Guusje Korthals Altes gjatë konferencës për hetimin financiar tha se në

Presidenti i vendit Ilir Meta ka kujtuar sot 100-vjetorin e Kongresit të Lushnjës, duke e cilësuar atë një nga ngjarjet më të mëdha dhe m

E ftuar në emisionin “5 Pyetje me Babaramon” kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi u shpreh se i gjithë aksioni i opozitës në vitin 2019 nuk