Negociatat, zyrtari i BE për Reuters: Vendet kanë mosmarrëveshje

18/06/2019 - 10:49

Mosmarrëveshjet shënuan ditën e parë të samitit të ministrave të jashtëm të BE-se ne Luksenburg në lidhje me hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ndersa sot pritet të merret një vendim final në lidhje me zgjerimin thekson reuters.

Ministrat e BE nga 28 shtetet e bllokut u takuan në Luksemburg për të diskutuar fillimin e negociatave formale të anëtarësimit me të dy vendet e Ballkanit një vit pasi Franca dhe Holanda e bllokuan atë, duke kërkuar më shumë reforma nga frika e shqetësimit të parlamenteve dhe votuesve të tyre. Maqedonia e Veriut që prej asaj kohe ka nënshkruar një marrëveshje të rëndësishme me Greqinë e BE-së, duke i dhënë fund një mosmarrëveshjeje të emrit dhe duke bërë që një duzinë shtetesh të BE të bëjnë publike thirrjen për shpërblimin e Shkupit.

Në rrezik është edhe besueshmëria e BE-së dhe vullneti i bllokut për të vepruar kundër asaj që e sheh si një ndikim në rritje të Rusisë dhe fuqive të tjera të huaja në rajon. Por diplomatët që përgatitën takimin e Luksenburgut nuk arritën të gjejnë një marrëveshje të hënën mbi një deklaratë të përbashkët ligjore, e cila ka nevojë për mbështetjen unanime të të gjitha shteteve të BE-së që të miratohet. “Ka pasur një mosmarrëveshje masive dhe nuk është aspak e sigurt se këtë të martë ministrat do të jenë në gjendje të gjejnë një marrëveshje”, tha një diplomat i BE.

Mosmarreveshjet vazhduan në draftin e fundit të tekstit, duke përfshirë aty ku duhej të shkruhej se zgjerimi do të varet gjithashtu nga aftësia e BE-së për të reformuar veten dhe për të integruar në mënyrë efektive çdo anëtar të ri. Drafti i fundit – por ende i diskutueshëm – i cili u pa nga Reuters, do të shtyjë çdo vendim mbi Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë deri në tetor pasi parlamenti gjerman të shqyrtojë çështjen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tërmeti i 26 nëntorit e ka shndërruar pjesërisht Durrësin në një qytet fantazëm.

Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi ka reaguar pas urdhër arresteve të firmosura ditën e sotme nga Policia e Shtetit.

Kreu i Partisë Socialistë në Manzë, Armand Basha ka reaguar pas akuzave të PD-së se familja e tij ka përfituar 3 bonuse qiraje nga Bashki

"Opozita ka qenë inekzistente përjashto daljet rutinë të Bashës, që e përshëndes për një vetëpërmbajtje në momente tejet të vështira për

Kryeministri Edi Rama ka theksuar edhe njëherë se fondet për rindërtimin pas tërmeti tragjik që goditi vendin, do të përdoren me ndershmë

Ish-deputetja e PD Grida Duma ka ndarë me publikun një pjesë të përjetimeve të saj nga tërmeti i 26 nëntorit që goditi një pjesë të mirë

Banorët në Laç kanë denoncuar tek Kryetari i Partisë Demokratike diskriminimin e tyre nga qeveria dhe bashkia, duke i lënë ata pa strehim

Pas akuzave të ngritura paraditen e sotme nga Partia Demokratike, e cila denoncoi se 3 bonuse qiraje ishin dhënë për familjen e Armand Ba

Pas lëshimit të 17 urdhër arresteve, dhe 9 të ndaluarve në Durrës, në kuadër të hetimet që po kryhen për tërmetin e 26 nëntorit, ka ardhu

“Sipas drejtuesve te policise dhe prokurorise ne Durres ; pas “nje pune intensive, dy javore” u gjenden dhe “fajtoret” e katastrofes.