Ngritja e KQZ-së së re, 25 kandidatë dorëzojnë aplikimin në Kuvend

16/09/2020 - 14:10

Ka filluar procesi i aplikimit për ngritjen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Janë 25 kandidatë që kanë aplikuar fillimisht dhe i kanë dorëzuar kandidaturën e tyre në Kuvend.

Ndër emrat e pretendentëve për komisioner janë ish-kryetarja e KQZ-së, Lefterije Lleshi, Halil Hyseni, ish-zv. ministër i Jashtëm, Hysen Osmanaj, ish-nënkryetar i KQZ, Irsa Ruçi, Arben Xhiku e Haki Mustafa.

Ndërkohë janë 14 kandidatë për komisionin rregullator e 13 për komisionin e ankesave. Për rolin e zëvendëskomisionerit janë 3 kandidatë.

Afati për dorëzimin e kandidaturave deri më datë 18 shtator.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkrimtari Agron Tufa ka publikuar në Facebook një tjetër emër, i cili si pas tij, i ka shërbyer e Sigurimit të Shtetit në kohën e komuni

Ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku ka komentuar takimin e kryeministrit Edi Rama me bizneset në Vlorë.

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka miratuar protokollet e sigurisë për rihapjen nga data 1 tetor të bar-kafeve, restoranteve dhe pishinave n

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Turizmit, kreu i shtetit Ilir Meta vjen me një mesazh të fortë për të gjithë shqiptarët.

Në një kohë kur qeveria deklaron se procesi i rindërtimit pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit po vijon me ritme të shpejta, ende shumë fa

Tërmeti i 26 nëntorit la pas disa shtëpi të pabanueshme në Bubq. Një ndër to ishte dhe banesa e familjes Shota.

Pas votimit të një dite më parë në Kukës për kandidatët e listës së Partisë Demokratike që do t’i nënshtrohen një faze tjetër vlerësimi n

Presidenti i Republikës Ilir Meta, ngre alarmin për rënien e blegtorisë, si një nga sektorët më të rëndësishëm të bujqësisë shqiptare.

Një ditë pasi u bë publike padia ndaj kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi nga Këshilli Bashkiak në Shkodër për zëvendësimin dhe emë