Nis puna për restaurimin e Kalasë së Krujës, Rama: Do bëhet më e vizitueshme dhe më e qëndrueshme

15/09/2020 - 15:30

Kryeministri Edi Rama ishte këtë pasdite në Kalanë e Krujës, ku tha se kanë nisur ndërhyrjet për restaurimin pas dëmtimit nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Kreu i qeverisë theksoi se paketa e shpëtimit të monumenteve do të ngrejë cilësinë e hapësirave të Trashëgimisë Kulturore.

"Në Kalanë e Krujës ku kanë nisur ndërhyrjet shpëtuese dhe restaurimet pas dëmtimit nga tërmeti i 26 nëntorit.

Paketa e shpëtimit të monumenteve të dëmtuara, e cila financohet nga Bashkimi Europian dhe donatorë të përveçëm, do të ngrejë cilësinë e hapësirave të Trashëgimisë Kulturore, për t'i bërë ato më të vizitueshme dhe më të qëndrueshme edhe financiarisht", shkruan Rama krahas videos.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur thuajse 90 ditë na ndajnë nga data 25 prill, demokratët e Durrësit, Shijakut dhe Krujës janë në terren në kontakte me bazën dhe qytet

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bashkë me bashkëshorten Aurela, këtë të enjte kanë vizituar ekspozitën “Thyer” në galerinë FAB.

Presidenti Ilir Meta, priti sot në një takim Avokatin e Popullit, Erinda Ballanca.

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, zhvilloi pasditen e sotme një takim me strukturat në Tiranë për të ndarë punët e partisë për organi

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka komentuar vendimin e kryeministrit Edi Rama për të shpallur dëshmorë viktimat e 21 janarit pas 8 v

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar një video nga ankesat e qytetarëve ndaj qeverisë "Rama".

Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar 101-vjetorin e Kongresit të Lushnjes, duke thënë se në këtë kongres u morën vendimet më të rëndësishme

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka denoncuar këtë të enjte kryetaren e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mira Rakacolli se

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në takim Nuncin Apostolik, Imzot Luigi Bonazzi, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale.

Ish-deputeti dhe biznesmeni i njohur Koço Kokëdhima ka thënë se një dekadë pas vrasjes shtetërore përballë kryeministrisë, drejtësia nuk