Një javë nga vendosja e ligjit të maskave, Vasili: Janë rritur rastet me 48%, i çmenduri të kthejë gjobat

22/10/2020 - 10:13

Dita e sotme shënon një javë që nga hyrja në fuqi e ligjit të maskave edhe në ambiente të hapura.

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka deklaruar se rastet pas një jave të vendosjes së ligjit, janë rritur ndjeshëm me 48%, teksa ka rikujtuar mendimin e tij se kjo mënyrë nuk është funksionale.

"Pikerisht ne date 14 tetor, nje jave me pare, shenoheshin 203 raste te reja.

Ndersa pas nje jave te detyrimit te maskave e mijra gjobave, rastet kane arritur deri ne 301 raste te reja.

Rritja shkon deri ne 48% !!

Ju thame qarte se maska eshte vetem masa e fundit dhe ka Zero vlere.

Pa testim, gjurmim trajtim, distancim fizik, dezinfektim te gjere dhe pa eficencen maksimale te mjekut te familjes dhe dekoncentrimit te trajtimit drejt spitaleve rajonale maska ishte thjesht maske per te fshehur mosmarrjen e ketyre masave fondamentale", shkruan Vasili.

Ish-deputeti ka vijuar më tej duke thënë se duhet t’i kthehen gjobat qytetarëve. "I çmenduri tu ktheje parate e gjobave mijra qytetareve, qe i denoi cmendurisht per maskat!"

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reshjet e shiut të cilat kanë përfshirë vendin ditët e fundit kanë shkaktuar përmbytje në disa zona.

Presidenti i Republikës Ilir Meta tërheq sërish vëmendjen për t’i dhënë kohën e duhur të rinjve që të jenë pjesë e vendimmarrjes në çdo n

Kryeministri Edi Rama së bashku me ministrin e Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka vizituar sot familjet në Manzë të Durrësit, që kanë hyrë në

Gjatë prezantimit të programit politik për zgjedhjet e 25 prillit, nënkryetari i LSI-së, dega Durrës, Eno Karapici tha se ekonomia është

Është ndarë nga jeta ditën e sotme pedagogu i Akademisë së Forcave të Armatosura, Agim Sulaj.

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka ngritur sot shqetësimin në Këshillin Europian për qasjen e Ballkanit Perëndimor në

Në një deklaratë nga selia blu, ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku i është përgjigjur kreut të Grupit Parlamentar të PS, 

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka prezantuar programin politik për zgjedhjet e 25 prillit duke theksuar edhe prioritetet kryesore.

Presidenti Ilir Meta ka publikuar sot disa statistika.

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka mbledhur sot në selinë rozë të gjithë drejtuesit e qarqeve për zgje