Një vit nga tërmeti i 21 shtatorit, Rama: 65 familje përfituan shtëpitë e rindërtuara (VIDEO)

21/09/2020 - 09:18

Kryeministri Edi Rama ka postuar videon e tërmetit të 21 shtatorit, që la pa shtëpi shumë banorë në disa qytete.

Një vit më pas, Rama publikon videon e shtëpive të rindërtuara. Përmes një njfotimi në rrjetet sociale, Kryeministri lajmëron se 65 familje nga Baldushku, Farku, Petrela, Zall Herri, Kashari, Ndroqi, Vaqarri, Zallbasatri, Përzhida, Pezë, Dajt dhe lagje të Tiranës urbane,  kanë përfituar shtëpitë e re.

"Sot 1 vit nga tërmeti i 21 shtatorit.

Ne themi atë që bëjmë dhe bëjmë atë që themi!", shkruan Rama.

Rrëfimet e disa nga familjeve që kanë marrë shtëpitë e rindërtuara:

Familja Poçi: Kjo është një lumturi shumë e madhe për mua, kjo më mundonte, vetëm shtëpia. Është një gjë që unë nuk e realizoja dot.

Familja Zela: Kisha 17 vite aty, aty rrita fëmijët e mi. Keq më erdhi shumë, tani them që jam e kompletuar.

Familja Lami: Thashë çdo gjë mori fund, unë mendoja se ku do strehohem, ku do të shkoj. Mrekullia e zotit, zoti e hodhi tërmetin, nga zoti na erdhën dhe falë qeverisë së shtetit tonë.

Familja Rrushi: E kishim si ëndërr. Edhe kur erdhën ustallarën që mi sollën këtu ne nuk i besonim.

Familja Neli: Tre ditë edhe tre net thosha o zot është shtëpia ime apo është shtëpi e huaj. Se shihe shtëpinë e vjetër , shihe shtëpinë e re. Jam shumë e gëzuar", familja Neli.

Familja Aga: Kur hyj e pashë dhomën time, ishte krejt ndryshe nga ajo që kisha. Ishte një dhomë shumë e bukur.

Ndërkohë që vijon ende rindërtimi për shkollat dhe shtëpitë e dëmtuara më 26 nëntor të vitit të kaluar.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kandidati pjesëmarrës në garë për kreun e Partisë Demokratike, Agron Shehaj,  ka reaguar për herë të parë pas konfirmimit të Lulzim Bashë

Pasi është shkarkuar me 104 vota pro, 7 vota kundër dhe 3 vota abstenim në seancën plenare të 9 qershorit, Kuvendi ka depozituar në Gjyka

Lulzim Basha është shpallur zyrtarisht fitues i garës për kreun e ri të Partisë Demokratike edhe për katër vitet e ardhshme.

Ka filluar Samiti i NATO-s, i cili po zhvillohet në Bruksel, ku merr pjesë edhe kryeministri Edi Rama.

Në Ditën Botërore të Dhuruesve Vullnetarë të Gjakut dhe në kuadër të nismës “Aleanca për Dhurimin e Gjakut”, anëtarë të Kabinetit dhe zyr

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, gjatë fjalës së saj sot në Kuvend ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme pritet që në vend

Deputeti Myslim Murrizi ka reaguar në Kuvend menjëherë pasi kreu i  SPAK, Arben Krajën shpalosi raportin për kriminalitetin e vitin 2020.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar kthimin në Kuvend të ndryshimeve ligjore “Për sektorin minerar”.

Fatbardh Kadilli ka dalë në deklaratën e parë për mediat pas shpalljes së rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve për kreun e PD-së, ku ai

Partia Demokratike do të shpallë paraditen e sotme rezultatet për zgjedhjet e zhvilluara gjatë të dielës së 13 qershorit për kryetarin e