Njësimi i patentave me Gjermaninë/ Rama i përgjigjet mjekut: I kemi bërë detyrat, është në dorë të…

18/10/2020 - 18:23

Në rubrikën e përjavshme "Pyet kryeministrin", kryeministri Edi Rama i ktheu përgjigje interesit të një mjeku imazherist lidhur me njësimin e patentave mes Shqipërisë dhe Gjermanisë.

Sipas Ramës, qeveria shqiptare i ka përbushur të gjitha detyrat dhe është në pritje të përgjigjes nga autoritetet shqiptare.

"Kemi kaluar provimin e autoriteteve të inspektimit të standardeve të transportit sa i takon strukturës sonë. Është bërë revolucion në shërbimin ndaj gjithë drejtuesve të automjeteve.

Raporti me vlerësime jashtëzakonisht pozitive nga inspektimi i palës gjermane ka shkuar në Ministrinë Federale që e ka shpërndarë për të gjitha Landet.

Duhet që secili shtet përbërës ta aprovojë dhe pastaj leja shqiptare e drejtimit të njihet në të gjithë territorin e Republikës Federale.

Është proces në duar të autoriteteve gjermane, sa na takon ne e kemi bërë detyrën tonë.

Besojmë se më shpejt se vonë do të vijë momenti i shumëpritur që mos të keni nevojë të bëni ato pagesat e kripura për patentën por të përdorni patentën shqiptare.", shkruan kryeministri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama, se për 7 vite nuk ka mbajtur asnjë premtim.

Plot energji, me intuitë, vullnet dhe organizator shumë i mirë i punëve.

Kryeministri Rama ka reaguar pas një lajmi të publikuar në media mbi disa ndryshime në kodin penal, propozuar nga Ministria e Drejtësisë,

Lëvizja Socialiste për Integrim ka vendosur të shtyjë Konventën Kombëtare e parashikuar të mbahej më 5 dhjetor.

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka publikuar një draft raport mbi zhvillimet në Shqipëri.Në këtë draft raport nxiten liderët p

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka depozituar dje pranë Komisioneve Parlamentare përkatëse draftin për Kodin e ri Penal, i cili përp

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte sot në një fasoneri në Lezhë dhe takoi administratoren e këtij biznesi, Brunilda Shyta

Ministrja për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali i është kundërpërgjigjur akuzave të deputetes Rudina Hajdari dhe Ralf Gjonit p

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i është përgjigjur akuzave të Partisë Demokratike për rindërtimin e spital