Olladashi: Koalicioni Rama-Meta rikthyen partinë e punës

12/07/2013 - 14:19

Kandidati për kreun e PD-së vijon takimet 

PESHKOPI, 12 korrik 2013 - Peshkopia ishte ndalesa e radhës e kandidatit për kreun e PD-së Sokol Olldashi. Në disa takime në këtë zonë ai tha se koalicioni Rama-Meta rikthyen partinë e punës. Parlamenti i ri do të ngjajë me një qeli paraburgimi me 30 deputetë socialistë me precedentë penalë-deklaroi Olldashi

Kandidati për kreun e PD-së Sokol Olldashi akuzoi Ramën nga Peshkopia për politikë destructive dhe tha se me konfigurimin e ri në Parlament, rrezikon ta kthejë këtë institucion në një qeli paraburgimi me 30 deputetë socialistë me precedente penale.

Koalicioni “Rama-Meta” është sipas Olldashit kthim tek Partia e Punës.

“Rikthimi në 1 Prill i Ilir Metës dhe Edi Ramës bashkë nuk është gjë tjetër veçse rikthimi i Partisë së vjetër. U rikthyen tek partia mëmë dhe ne kemi domosdoshmërisht nevojë që ti godasim, sic kemi goditur Partinë mëmë në vitet 90. Edi Rama i 24 Qershorit është i njëjti i 22 Qershorit. Eshtë një prototip politik që kur ka qënë në pushtet ka prodhuar korrupsion, abuzivitet, klientelizëm. Është një prototip politik që në 8 vjet si lider i opozitës u pasqyrua të jetë vetëm një politikan destruktiv dhe së fundmi në listën e paraqitur për deputet ka bërë dicka të pa hasuar më parë jo vetëm në politikën shqiptare, po kudo: një kriminalizim i skajshëm i forcës politike që drejton. Janë 30 njerëz me precedent Brenda listave të Partisë Socialiste dhe jo më Brenda listave, por Brenda Parlamentit të Shqipërisë. Dhe Parlamenti i Shqipërisë nuk është qeli paraburgimi, nuk është vendi ku rrinë horrat dhe kriminelët”.

Me demokratët në Burrel dhe në Bulqizë, ai foli për aksionin opozitar të përqëndruar në mbrojtjen e administratës dhe mbrojtjen e biznesit nga taksa progressive e Rames dhe të ashtuqajturin “blloku e Ilir Metës të Metës”. Në akudër të ristrukturimin e Partisë Demokratike, Olldashi kërkoi kthimin e aktivistëve të Partisë në një institucion të mirfilltë, duke sjellë në vemendje se gjatë qëndrimit në mazhoracë PD zbehu lidhjen me militantët . 

“Instanca më e rëndësishme në Partinë Demokratike , nëse ne duhet të rikthehemi shpejt në shumicë duhet të jetë anëtari I thjeshtë I Partisë, militanti, të cilit nuk I dimë emrin. Nëqoftëse, ne nuk institucionalizojmë anëtarin e Partisë si hallkën më të rëndësishme tonën, do të kemi problem serioze”.

Gara brenda Partisë Demokratike-deklaroi Olldashi ne bashkëbisedimet me strukturat e demokratëve në Qarkun Dibër, është një process që duhet të fokusohet më shumë në ringritjen e Partisë Demokratike, e cila sic tha ai, ka bilancin e arritjeve më të suksesshme ne vend këto 23 vite.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta u përgjigj me batutë, kur në emisionin "Opinion" u pyet se kur do të dekretonte një datë të re zgjedhjesh për Shkodr

Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu, iu është bashkuar reagimeve pas betimit të anëtares së re Gjykatës Kushtetuese Arta Vorpsi pranë një

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka ironizuar betimin e Arta Vorpsit si anëtare e Gjykatës Kushtetuese pranë një notereje, pasi pr

Ka përfunduar në këto momente mbledhja e Konferencës së Kryetarëve, e cila u mbajt sot pas dekretimit nga Kreu i Shtetit të Marsida Xhafe

Vetëm gjatë këtij viti nga kontrolli mjekësor bazë, 8.6% e 411 mijë qytetarëve që e kanë kryer check-up, kanë rezultuar me diabet dhe 14.

Partia Demokratike ka njoftuar përmes një deklarate se Gjykata ka shfuqizuar të tjera gjoba që Bashkia e Tiranës kishte vendosur për prot

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla nuk pranoi të komentojë vendimin e Arta Vorpsit për t’u betuar te noterja

Ditën e nesërme Kuvendi do të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme plenare për Marsida Xhaferllarin, e cila një ditë më parë u dekre

Nga qyteti i Sarandës kryedemokrati Lulzim Basha, iu premtoi bizneseve se nëse PD fiton, nuk do të ketë më taksidarë që mbijnë nga mëngje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka reaguar pasi Arta Vorpsi u betua te noterja si gjyqtare e Gjykatës Kush