Opozita kërkon financim shtetëror për partitë

05/11/2019 - 13:59

Partia Demokratike do të propozojë financim 100% nga shteti për subjektet politike dhe fushatat zgjedhore me qëllim shmangien e financave private nga burimet e dyshimta.

PD po punon së bashku me aleatët për draftin e reformës zgjedhore, në të cilin propozohet kriminalizimi i financimeve private.

Opozita kërkon që KQZ të bëjë një listë kostosh reference të detyrueshme me qëllim matjen e shpenzimeve për një kandidat dhe parti në fushatën zgjedhore si dhe të përcaktohen kriteret e llogaritjes se financimit për mediat.

PD në draft parashikon uljen për mjetet e propagandës në fushatën zgjedhore.

Kostoja e reklamave të zbritet në detyrimet që mediat kanë ndaj shtetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi i është përgjigjur kryeministrit Rama pasi ky i fundit tha se humbja e 2017 për ta nuk isht

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas zërave kritikë ndaj Partisë Demokratike për marrëveshjen zgjedhore.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vizituar sot një prej familjeve më të vjetra në Tiranë, Petrela.

Anëtar i tryezës së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka sqaruar aplikimin e votës së emigrantëve, e cila është p

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte sot në disa bizneseve në Tiranë duke diskutuar nga afër për shqetësimet e tregtarëve.

Një ditë pas arritjes së marrëveshjes për reformën zgjedhore, kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi pas takimin me ambasadoren Yuri Kim,

Deputeti socialist, Taulant Balla thotë se kryedemokrati Lulzim Basha duhet t’i kërkojë falje shqiptarëve për lajmin e rremë për kontenie

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në lidhje me rastin shefit të postës së policisë së Fushë-Arrëzit, Izmir Duraku i cili u a

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një urim mbretit të Suedisë Carl XVI Gustaf me rastin e Ditës Kombëtare të Suedisë teksa uron edhe gjit

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore arriti sot në një konsensus mbi ndryshimet në Kodin Zgjedhor që do të adresojnë rekomandimet e OS