Opozita kërkon financim shtetëror për partitë

05/11/2019 - 13:59

Partia Demokratike do të propozojë financim 100% nga shteti për subjektet politike dhe fushatat zgjedhore me qëllim shmangien e financave private nga burimet e dyshimta.

PD po punon së bashku me aleatët për draftin e reformës zgjedhore, në të cilin propozohet kriminalizimi i financimeve private.

Opozita kërkon që KQZ të bëjë një listë kostosh reference të detyrueshme me qëllim matjen e shpenzimeve për një kandidat dhe parti në fushatën zgjedhore si dhe të përcaktohen kriteret e llogaritjes se financimit për mediat.

PD në draft parashikon uljen për mjetet e propagandës në fushatën zgjedhore.

Kostoja e reklamave të zbritet në detyrimet që mediat kanë ndaj shtetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta është pritur nga Presidenci Emmanuel Macron gjatë qëndrimit të tij në Paris në Forumin e Paqes.

Nëse ke marrë paratë apo përqindje në pallat, është e arsyeshme ta ndalosh sabotimin e Tiranës!”, kështu ka shkruar në një stat

Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm mbrëmjen e sotme në aktivitetin “Përtej kujtimeve”, organizuar në kuadër të 70-vjetorit të marr

Ka përfunduar mbledhja e Grupit të Punës të Opozitës së Bashkuar për Reformën Zgjedhore.

Familjet të cilat kanë pranuar të bashkëpunojnë dhe të lirojnë vullnetarisht banesat pa leje për t’i hapur rrugën projektit të ndërtimit

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë ka reaguar pas zgjedhjes së dy anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, ditën e sotme, nga Kuvendi.

Partia Demokratike ka reaguar pas votimit nga Kuvendi i dy kandidatëve për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese.

Në vijim të turit të takimeve të saj me komunitetin shqiptar në Miçigan, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi k

Zëdhënësi i Presidentit, Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar pas miratimit të dy anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Pak para votimit në Kuvend të dy anëtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese, Arta Vorpsit dhe Elsa Toskajt, deputeti Lefter Maliqi ka brak