“Paguani dritat, ose t’i presim”, PD kundër Ramës

25/03/2020 - 19:12

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratë së kryeministrit Edi Rama për pagesën e energjisë eletrike.

Më herët, Rama u shpreh në mbledhjen e qeverisë se qytetarët duhet të shpenzojnë më pak dhe energjinë elektrike ta paguajnë, ose u priten.

Ndërkohë, ish-deputetja e PD, Orjola Pampuri shprehet se Rama i vendos njerëzit në pamundësi ekonomike mes dy zgjedhjeve, të paguajnë energjinë elektrike ose të vdesin në të ftohtë dhe nga uria.

Pampuri thekson se pas shpalljes së gjendjes së fatkeqësisë natyrore, të gjithë qytetarët në pamundësi ekonomike janë të mbrojtur nga Kushtetuta dhe ligji.

Reagimi: 

Edi Rama i vendos njerëzit në pamundësi ekonomike mes dy zgjrdhjeve: të paguajnë energjinë elektrike ose të vdesin në të ftohtë dhe nga uria.

Pas shpalljes së gjendjes së fatkeqësisë natyrore, të gjithë qytetarët në pamundësi ekonomike janë të mbrojtur nga Kushtetuta dhe ligji!

Kushtetuta dhe ligji e thonë qartë: Qeveria e ka DETYRIM LIGJOR të ndihmojë më të varfërit me gjithçka ka në dorë!

Është e pafalshme kur paguan në 1 ditë 22 milionë euro për 4 kompani ndërtimi, dhe nga ana tjetër nuk siguron bukën e gojës, ujë dhe drita për ata që nuk kanë mundësi të punojnë për shkak të masave të jashtëzakonshme.

Edi Rama të mos shpërdorojë paratë me tendera korruptive dhe të panevojshëm, si këto të datës 19 Mars, por t’u vijë në ndihmë të pamundurve. E ka detyrim ligjor!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Ditën Botërore të Shëndetësisë, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një postimi në rrjete sociale vjen me një mesaz

Rëndohet situata e qytetarëve të bllokuar në pikën doganore të Kapshticës.

Janë të shumtë te moshuarit që në këto dite të vështira si pasojë e COVID-19, nuk kanë pranë fëmijët e tyre.

Kanë mbërritur 6 autoambulancat e para nga Turqia të kompletuara me pajisjet e një urgjence lëvizëse.

Presidenti Ilir Meta ka qenë i ftuar sot në televizionin italian “Rai Uno” për të falënderuar artistin italian që luajti himnin kombëtar

Komisioni i ligjeve rrëzoi sot dy dekretet e presidentit Ilir Meta, të cilat i ishin kthyer Kuvendit për rishqyrtim.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e stafit të Urgjencës së Lezhës për të refuzuar shpërblimin 5 mijë lekë pasi pretendo

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj në një deklaratë për mediat i ka kërkuar SPAK dhe KLSH verifikimin e aktit nënligjor

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot në Lezhë takim me prefektin Gjok Jaku, ndërsa ka vlerësuar punën e bërë nga institucionet lokale në

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ka uruar shërim të shpejtë dhe të plotë kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili është