Paralajmërimi i Braçes: E qara për Amazonën është trendy, por Shëngjini dhemb më shumë!

24/08/2019 - 11:15

Zv.kryeministri Erjon Braçe ka reaguar ashpër pas situatës së krijuar në Malin e Shëngjinit, e cila është shkrumbuar nga zjarri. 

Braçe paralajmëron ndëshkim për autorët teksa shkruan në postimin e tij në Instagram se zjarri është i qëllimtë dhe për arsye kriminale.

POSTIMI I BRAÇES

KURORA E #SHENGJINIT
NE ZJARR E PAS ZJARRIT!

Pylli me pisha e shkurre te tjera
nuk eshte me!

Per 32 ore zjarrefikes,
ushtare e punonjes te emergjences,
ben gjithcka per te mbrojtur
banesat nga zjarri prane tyre,
njeheresh per te shpetuar pyllin.

Me banesat ia dolen-i mbrojten,
me pyllin jo-s’arriten.

Zjarri ne #Shengjin eshte i perseritur,
ne te njejten kurore,
I QELLIMTE e per kete arsye kriminal.

Ai qe pronen e vjedhur se gezon dot me sepse njerezit kane kurajo te flasin,
plas deri sa ti vere zjarrin asaj,
mos e gezoj kurrkush!!
Ai qe prone do te grabise,
plas deri sa ti vere zjarrin asaj,
te ndertoje aty ku zjarri e ka kthyer pyllin ne truall!

Kurora e #Shengjinit eshte shkaterruar fiks keshtu,
nga interesa kriminale horrash qe urrejne pyllin e se parate i bejne nga betoni!

Per te mos folur edhe per pirromane edhe me banale qe perfitojne kullota, me keq dru nga pemet, qymyr nga shkrumbimi per te fituar edhe keshtu!

E di qe e qara per #Amazonen eshte trendy,
por #Shengjini dhemb edhe me shume!

Per shume kohe,
ne #Shengjin, detin, eren qe vjen prej tij,
e ndane me pyllin, malin,
me nje mur 8-10-12 kate betoni!

Fituan para pa hesap,
pa pyetur per shkaterrimin!

Tek interesa te tilla nis;
Me keto interesa duhet luftuar,
te medha apo banale qofshin!

Dengla te politikaneve hipokrite qe flasin per zjarrin kur per luks i kane vene betonin pyllit, mu ne mes te tij,
si duhen kerkujt!

Zjarri nuk shuhet as me hipokrizi e as me peshtyma!
Zjarri nuk shuhet me koordinim zjarrefikesisht,
kur benzina e interesave te betonit dhe cdo interesi tjeter perfitues,
e ndez dhe e perhap flaken kudo!

Duhet te merremi tani me kete “benzine”, posacerisht aty ne vend,
ndryshe as shiu qe na ndihmoi dje ne #Shengjin, nuk do jete me me ne!

Gjithnje nis tek politika,
vendimet e saj, qe te mos arrije me tek pylli!

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Çdo ditë është një mundësi e re për të bërë një hap përpara në ndryshimin e vendit".

Në konferencën e jashtëzakonshme për mediat, Presidenti Ilir Meta tha se do të jetë në detyrë deri në 24 korrik 2022.

Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi di Maio ka zhvilluar një mëngjes pune ditën e sotme me ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian,  në

Kryetari i Partisë Demorkatike, Lulzim Basha ka bërë një urim të gjatë për 12-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, duke thënë se edhe nëse P

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka uruar 12-vjetorin e pavarësisë së Kosovës duke theksuar se gjenerata e re e udhëheqësve duhet t

Presidenti Ilir Meta ka dalë në konferencë të jashtëzakonshme duke deklaruar se nuk do të pranojë instalimin e grushtit të shtetit

Presidenti Ilir Meta ka dalë në konferencë të jashtëzakonshme duke publikuar prova të reja për kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

Gjatë fjalës saj në Kuvend, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu tha se brenda muajit shkurt do të miratohe

Presidenti Ilir Meta ka njoftuar një konferencë të jashtëzakonshme për mediat.

Kryeministri Edi Rama është takuar mëngjesin e kësaj të hëne me ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio, pas një mëngjesi