Paralajmërimi i ministrit për grupet kriminale: Policia do t’ua nxijë jetën

16/04/2018 - 12:15

Kreu i Ministrisë së Brendshme Fatmir Xhafaj deklaroi sot se brenda pak muajsh janë goditur 7 grupe kriminale dhe janë arrestuar drejtues dhe anëtarë të këtyre grupeve.

Në këtë kuadër, ministri Xhafaj ka kërcënuar grupet kriminale që ushtrojnë aktivitetin në Shqipëri dhe jashtë se 'policia do t'ua nxijë jetën'.

"Kam qenë i pranishëm pak muaj më parë në një takim të këshillit të sigurisë këtu në Elbasan, pjesë e një projekti të rëndësishëm, projekti policimi në komunitet. Ishte pjesëmarrja në këtë takim që u pikënisje për ta zgjeruar më tej këtë koncept dhe për të ndërtuar një marrëdhënie të re të policisë me qytetarët, me komunitetin. Ky forum nuk është një institucion. Është pikënisja për të realizuar këtë filozofi. Kemi skeduar të gjitha grupet kriminale në Shqipëri apo që ushtrojnë aktivitetin jashtë vendit. Jo vetëm që i kemi evidentuar por me bashkëpunimin e Prokurorisë kemi goditur një pjesë të rëndësishme të këtyre. Kemi goditur 7 grupe kriminale me persona të arrestuar, drejtues apo anëtar të këtyre grupeve kriminale. Jemi të angazhuar për ndëshkimin e këtyre grupeve kriminale. Për t’i vënë para përgjegjësisë dhe ligjit. Shteti është shumë më i fortë se çdo lloj krimineli. Ata duhet ta kenë shumë të qartë që policia do t’jua nxijë jetën në mënyrë që veprimtaria e tyre kriminale të përballet me drejtësinë. Krijojnë shqetësime për rendin, për sigurinë, për jetën e qytetarëve. Jemi në një betejë pa kompromis."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama ishte sot përballë studentëve në emisionin Top Shoë, në një diskutim të “nxehtë” me ta për 8 kërkesat e shtruara.

Pas skandalit të publikuar nga emisioni ‘Të paekspozuarit’ në ‘News24’ në lidhje me kompaninë Dunwell Haberman, e cila fitoi lotin e parë

Mediat publikuan një foto ku shihej një mesazh i deputetes së Partisë Demokratike, Grida Duma, në WhatsApp për atë që lexohet se është gr

Në një kohë kur poshtë zyrës së tij kanë mbërritur studentë dhe të ulur këmbëkryq presin zgjidhjen e kërkesave të tyre, vjen një tjetër r

Në ditën e themelimit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka falenderuar studentët për protestën e tyre.

Në 28-vjetorin e themelimit të saj, PD ka vendosur që të hapë dyert.

Teksa studentët në Tiranë presin një përgjigje prej tij për plotësimin e kushteve të shtruara, kryeministri është marrë sërish me opozitë

Kryeministri Edi Rama iu drejtua sërish me një thirrje studentëve, duke u kërkuar bisedime.

Pas 40 minutash protestë dhe bllokim të autostradës Durrës-Tiranq, ka nisur shpërndarja në mënyrë paqësore e protestuesve demokratë të Du

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish në rrjetet sociale për protestën e studentëve, ndërsa ka sulmuar ashpër Gent Strazimirin, që sipa