Paralajmërimi i ministrit për grupet kriminale: Policia do t’ua nxijë jetën

16/04/2018 - 12:15

Kreu i Ministrisë së Brendshme Fatmir Xhafaj deklaroi sot se brenda pak muajsh janë goditur 7 grupe kriminale dhe janë arrestuar drejtues dhe anëtarë të këtyre grupeve.

Në këtë kuadër, ministri Xhafaj ka kërcënuar grupet kriminale që ushtrojnë aktivitetin në Shqipëri dhe jashtë se 'policia do t'ua nxijë jetën'.

"Kam qenë i pranishëm pak muaj më parë në një takim të këshillit të sigurisë këtu në Elbasan, pjesë e një projekti të rëndësishëm, projekti policimi në komunitet. Ishte pjesëmarrja në këtë takim që u pikënisje për ta zgjeruar më tej këtë koncept dhe për të ndërtuar një marrëdhënie të re të policisë me qytetarët, me komunitetin. Ky forum nuk është një institucion. Është pikënisja për të realizuar këtë filozofi. Kemi skeduar të gjitha grupet kriminale në Shqipëri apo që ushtrojnë aktivitetin jashtë vendit. Jo vetëm që i kemi evidentuar por me bashkëpunimin e Prokurorisë kemi goditur një pjesë të rëndësishme të këtyre. Kemi goditur 7 grupe kriminale me persona të arrestuar, drejtues apo anëtar të këtyre grupeve kriminale. Jemi të angazhuar për ndëshkimin e këtyre grupeve kriminale. Për t’i vënë para përgjegjësisë dhe ligjit. Shteti është shumë më i fortë se çdo lloj krimineli. Ata duhet ta kenë shumë të qartë që policia do t’jua nxijë jetën në mënyrë që veprimtaria e tyre kriminale të përballet me drejtësinë. Krijojnë shqetësime për rendin, për sigurinë, për jetën e qytetarëve. Jemi në një betejë pa kompromis."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të tjera përgjime të forta, të cilët do të trondisin politikën priten të publikohen së shpejti.

Sali Berisha përmes një statusi në Facebook, thotë se zgjedhja e Prokurorit të ri të Përgjithshëm është e planifikuar, dhe sipas tij gara

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka shkuar pranë banorëve të Unazës së Re, në një kohë që policia po planifikonte të ushtronte dhunë dhe

Është tensionuar sot protesta e banorëve të Unazës së re.

Ish-deputeti dhe ish-kreu i PD Durrës, Igli Cara, në një postim të tij në Facebook, ka komentuar vizitën e sotme të ministrit të Brendshë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mblidhet nesër duke filluar nga ora 10:30 minuta, ndërsa në rend dite ka parashikuar të shqyrtojë pr

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi foli në studion e News24 në rubrikën “Opinion” për protestat e opozitës dhe krizën politike

Ndryshe nga ç’ishte premtuar, kryesia e PS-së ka bërë një lëvizje taktike për të mos shpallur të shtunën zyrtarisht kandidatët e saj në t

Një tjetër deputete, pjesë e listës shumëemërore të LSI-së ka dorëzuar formularin e dekriminalizimit në KQZ, në pritje të marrjes së mand

Ambasador i OSBE-së Bend Borchardt, e konsideroi një shembull të keq për rajonin djegien e mandateve të opozitës shqiptare.