PD ankimon në KQZ rezultatin në 9 qarqe: Dorëzuam fakte për tjetërsimin e votës

09/05/2021 - 13:49

Partia Demokratike ka dorëzuar sot në KQZ dosjen ankimore për shkeljet e pretenduara në 9 qarqe të vendit në zgjedhjet e 25 prillit, me përjashtim të Kukësit, Dibrës dhe Shkodrës.

Përfaqësues të PD deklaruan se kanë depozituar dosjet që sipas tyre përmbajnë fakte dhe prova mbi atë që e konsiderojnë si masakra me votën në zgjedhjet e 25 prillit.

Në një dalje publike për mediat, përfaqësuesja e grupit të juristëve të PD-së tha se bëhet fjalë për prova që tregojnë qartë për atë çka e cilësojnë masakër elektorale.

“Procesi i 25 prilli ishte një masakër elektorale i bërë nga regjim i Rama-Doshi-Rakipi. Viktimat e kësaj masakre janë shqiptarët. PD do të qëndrojë e fortë dhe e vendosur për të luftuar për rikthimin e demokracisë. Sot depozituam me qindra prova dhe fakte që provojnë tjetërsimin e vullnetit të lirë të qytetarëve nga blerja e votave te përdorimi i administratës dhe vjedhja e të dhënave personale, nga  legalizimet, përdorimi i bandave për blerjen e votës dhe kërcënimi i qytetarëve dhe mosveprimi i policisë së shtetit dhe prokurorisë deri te ndryshimi i fletës së votimi dhe llogaritja e tyre si të paligjshëm plot 83 mijë fletë që do të përktheheshin në 8 mandate”, tha drejtuesja e departamentit antikorrupsion në PD.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në Kongresin e PS deklaroi se Partia Socialiste nuk bëhet mbulesë për asnjë drejtor apo ministër,

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka paralajmëruar se një objektiv i mandatit të tretë do të jetë revolucioni në administratë për të sh

Kryeministri Edi Rama në fjalën e mbajtur në Kongresin e PS-së falënderoi liderin historik të PS-së Fatos Nanon, duke thënë se ai ishte f

Kryeparlamentari Gramoz Ruçi, në 30-vjetorin e Partisë Socialiste ka deklaruar dorëheqjen nga politika.

Ish-kryeministri i "Pajtimit Kombëtar" të Shqipërisë, Bashkim Fino, është përkujtuar sot në Kongresin e jashtëzakonshëm të PS.

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi informon se në 6 ditët e para të operacionit "Bregdeti ynë" janë shembur 35 objekte pa leje në Ksamil, S

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar 22-vjetorin e Çlirimit të Kosovës përmes një positmi në Facebook me një video nga 12 qershori i vitit 199

Kryedemokrati Lulzim Basha feston sot 47-vjetorin e lindjes, datë e cila përkon edhe me 30-vjetorin e themelimit të Partisë Socialiste.

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka komentuar rastin e prokurorit të Përmetit, Asllan Bajrami, i cili ka marrë kërcënime pak ditë m

Taulant Balla ka uruar sot ditëlindjen e Partisë Socialiste përmes një videomesazhi të publikuar në Facebook.