PD braktis seancën: Pas Tahirit merrni edhe Habilajt e Balilajt në Parlament!

Postuar: 19/04/2018 - 11:10

Deputetët e Partisë Demokratike kanë braktisur seancën plenare të kësaj së enjte, pasi kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi nuk i dha fjalën ish-kryeministrit Berisha.

Duke folur nga jashtë parlamentit, Berisha tha se socialistët penguan disa vite më parë statusin e vendit kandidat duke mos votuar tre ligjet, ndërsa ka kërkuar sërish që ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri të nxirret jashtë Parlamentit.

"Të nxirret Tahiri jashtë Parlamentit, dhe të sillen këtu Habilajt e Balilajt. Se këtë bënë sot, Rama futi Tahirin në Parlament për kremtimin e rekomandimit. Ky paranojak halucinant, mendon se ky proces të cilin e shtyu në mënyrën më të pamerituar për shqiptarët, është vepër e tij. Në fakt shtyrja dhe pasiguria janë veprat e tij. Rekomandimi për hapjen e negociatave, nis me firmosjen e marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit, me firmosjen e kërkesës dhe pranimin e Shqipërisë në rrugën e vendit anëtar të BE, me anëtarësimin e Shqipërisë në NATO, me heqjen e vizave, me rekomandimin e KE në 2012-2013, që e bllokoi. Në të gjitha këto ngjarje, Rama ka qenë kategorik kundër. Ka futur bilbilat në Parlament për ta bllokuar marrëveshjen e Stabilizim-Asocimit."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Nënkryetari i PD, Edi Paloka, i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama me nje video, ku i tregon sipas tij rastet e “kriminelëve që k

   Ish-kryeministri Sali Berisha denoncon vdekjen e një person në Peqin, pasi është goditur nga energjia elektrike.

   Një ditë pas publikimit të pjesës së dytë të përgjimit të Agron Xhafajt me Albert Veliun, i njohur tashmë si “Babalja”, reagon edhe kr

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka bërë këtë sqarim sot nga qyteti i Gjirokastrës në lidhje me aplikimin e metodologjis

Pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama dje për 613 kg kokainë të kapura pak kohë më parë në Maminas ishin të implikuar zyrtarë të lartë

Përmes një deklarate për mediat, kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla tha se audio-përgjimi që ka publikuar PD ku implikohet vël

Edhe ditën e sotme, Komisioni i Ligjeve është shoqëruar me debate të shumta mes anëtarëve të mazhorancës dhe opozitës, ku temë e nxehtë v

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka rikujtuar Revoltën e Qafë Barit, që si sot 34 vjet me parë u fitua për disa orë liria, për disa orë r

Kryeministri Edi Rama është ndalur sot bashkë me përfaqësues të kabinetit të tij qeveritar në Tepelenë, atje ku po zhvillon edhe një taki

Pas deklaratave të gazetarit Jetmir Olldashi të bëra mbrëmjen e djeshme në emisionin "Studio e Hapur" në News24, ka reaguar deputeti soci