PD denoncoi 3 bonuse qiraje për kreun e PS-së, reagon bashkia e Durrësit

14/12/2019 - 16:55

Pas akuzave të ngritura paraditen e sotme nga Partia Demokratike, e cila denoncoi se 3 bonuse qiraje ishin dhënë për familjen e Armand Bashës, kreut të PS-së në fshatin Radë, ka ardhur reagimi i bashkisë së Durrësit.

Në një informacion të shpërndarë për mediat, bashkia e Durrësit sqaron se Armand Hysni Basha, Hysni Murat Basha dhe Murat Asllan Basha jetonin së bashku me familjet e tyre në një ndërtesë 2 katëshe + papafingo, por të ndarë nga njëri tjetri. Në akt konstatimin e datës 5 dhjetor thuhet se objekti duhet të shembet.

Bashkia sqaron njëkohësisht se të tre këta persona kanë aplikuar më vete për bonus qiraje, në bazë të përbërjes familjare.

“Duke qene se listat jane paraprake, ne dosjet e aplikanteve mungon kontrata e qerase, i cili eshte dokument i nevojshem per vijimin e perfitimit te procedures se bonusit. Me plotesimin e dokumentacionit dhe strehimin e familjes ne banese me qera do vijoje me tej procedura e parashikuar me lart.” – sqaron bashkia.

Deklarata e plotë e bashkisë Durrës:

Armand Hysni Basha, Hysni Murat Basha dhe Murat Asllan Basha jane ne listen paraprake te miratuar me VKB 643 dt 10.12.2019 “Per disa shtesa dhe ndryshime ne VKM 641 dt7.12.2019 Per miratimin e listes paraprake te familjeve te prekura nga termeti I dates 26.11.2019, te cilat do te perfitojne nga subvencionimi I qerase

Nga verifikimi ne terren rezulton se banesa ku ka qene strehuar kjo familje  perpara termetit dates 26.11.2019 ishte 2kate + papafingo, dhe familjet jetonin te ndara sipas kateve.

Akt konstatimi per kete objektin 2k+ papafingo, I bere me dt 5.12.2019 shprehet:

Ne muret mbajtes dhe ne kolona ka demtime te renda dhe muret ndarese kane rene.

Objekti duhet te shembet.

Sa me siper, qytetareve i lind e drejta te aplikojne prane bashkise per perfitimin e bonusit deri ne nje zgjidhje perfundimtare per strehimin e tyre.

***

Z.Armand Hysni Basha, ka depozituar kerkese per bonus qeraje, vërtetimin e njësisë administrative Manëz datë 04.12.2019 sipas së cilit vërtetohet se ka në përbërje familjare 4 anëtarë dhe banesa e së cilit është shpallur e pabanueshme. Gjithashtu nga sistemi e-albania rezulton në çertifikatë familjare me 4 anëtarë datë 06.12.2019.

Z. Hysni Murat Basha ka depozituar kerkese per bonus qeraje, vërtetimin e njësisë administrative Manëz datë 05.12.2019 sipas së cilit vërtetohet se ka në përbërje familjare 4 anëtarë dhe banesa e së cilit është shpallur e pabanueshme. Gjithashtu nga sistemi e-albania rezulton në çertifikatë familjare me 5 anëtarë datë 06.12.2019.

Z.Murat Asllan Basha ka depozituar kerkese per bonus qeraje, vërtetimin e njësisë administrative Manëz datë 07.12.2019 sipas së cilit vërtetohet se ka në përbërje familjare 1 anëtarë dhe banesa e së cilit është shpallur e pabanueshme. Gjithashtu nga sistemi e-albania rezulton në çertifikatë familjare me 1 anëtarë datë 07.12.2019.

Duke qene se listat jane paraprake, ne dosjet e aplikanteve mungon kontrata e qerase, i cili eshte document i nevojshem per vijimin e perfitimit te procedures se bonusit. Me plotesimin e dokumentacionit dhe strehimin e familjes ne banese me qera do vijoje me tej procedura e parashikuar me lart.

Drejtoria e Sherbimeve

Bashkia Durres

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar përmes një postimi në Facebook 8 gushtin e vitit 1944 kur rreth 300 të rinj antifashistë u mblodhën në ma

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka i është përgjigjur kreut të Grupit Parlamentar të PS, Taulant Ballës, në lidhje me deklaratën e këtij të

Eksperti i ekonomisë në PD, shefi i kabinetit të kryetarit të PD, Dorian Teliti ka folur sot në rubrikën “Opinion” në News24 për situatën

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastrio

Nënkryetari i PD Durrës, Arlind Boshku ka denoncuar përmes një postimi në rrjete sociale ato që ai i konsideron si raste flagrante të rin

Paraditen e sotme, presidenti Ilir Meta ka publikuar në “Facebook” pamjet filmike të 29 viteve më parë, kur rreth 20 mijë shqiptarë u nis

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar foto të plazheve të boshatisur edhe pse është muaj pushimesh.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar në rrjete sociale denoncimin e një qytetari nga Durrësi lidhur me prerjen e kumbullave dekorativ

Ekperti i Ekonomisë pranë Partisë Demokratike Dorian Teliti, me anë të një deklarate për mediat tha se në treg ka para, por se ata keqpër

Nënkryetari i Partisë Demokratike në Durrës, Arlind Boshku ka reaguar për prerjen e kumbullave dekorative "Pissardi" në rrugën "Egnatia"