PD-ja e Durrësit ndez motorët, nis trajnimi i të rinjve

08/10/2019 - 21:38

Krahas shtimit të rradhëve me anëtarë të rinj, Forumi Rinor i Partisë Demokratike Durrës është duke i kushtuar vëmendje edhe trajnimit të tyre, për të qenë gati për sfidat që ka përpara partia më e madhe opozitare.

Pasditen e së mërkurës, në selinë e degës lokale do të zhvillohet trajnimi “Arti i të folurit në publik”, që ka për qëllim të përmirësojë aftësitë komunikative të të rinjve në përballjet e ardhshme në publik, në takimet me qytetarë apo bashkëmoshatarë të tyre, në debatet e diskutimet që mund të krijohen gjatë aktivizimit të tyre në strukturat e PD-së etj.

Artjon Bajramaj, kreu i FRPD Durrës thotë për DurrësLajm se ky trajnim pason atë të 3 javëve më parë, “Si të ndërtojmë një argument”, i cili kishte si lektorë kreun e degës Ferdinand Xhaferaj dhe Redi Myshketën. Këtë herë, rolin e trajnuesit do ta bëjnë ish-deputeti Oerd Bylykbashi dhe Blerina Reçi.

“Sfidat e politikës shqiptare janë të shumëllojshme,- thotë Bajramaj,- dhe të rinjtë, qoftë ata që tashmë janë pjesë e strukturave të PD-së, qoftë ata që nuk janë angazhuar ende politikisht, mund të marrin pjesë në trajnimin që do të mbahet në orën 18.00”.

Ndërthurja e qasjes akademike me anën praktike të politikës, sjellja e shembujve nga ana e politikanëve me përvojë, të cilët do të ndajnë eksperiencat e tyre me të rinjtë e Durrësit është ajo çfarë synon të përcjellë trajnimi i ditës së mërkurë.

Rreth dy javë më parë, kreu i PD-së Lulzim Basha u bëri thirrje të gjitha strukturave të bëheshin gati për zgjedhje, sepse ato mund të zhvillohen në çdo kohë. Gjatë muajve kur opozita e bashkuar organizoi 10 protesta kombëtare, të rinjtë e FRPD Durrës ishin të pranishëm në secilën prej tyre, madje ata organizuan disa protesta të vogla edhe në Durrës, si ajo para AKU-së, para bashkisë së qytetit etj.

Bajramaj nënvizon se të rinjtë janë një aset i çmuar për PD-në dhe për këtë arsye, trajnimit, sjelljes dhe përballjes së tyre të ardhshme në terren dhe takime elektorale po u jepet rëndësia e duhur.

Lideri Basha ka vënë në dukje disa herë se afrimi pranë PD-së i elementëve të rinj, të larguarve apo të hatërmbeturve duhet të jetë ndër prioritetet e degëve të partisë më të madhe opozitare në vend.

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia mbështet perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj ka bërë fajtorë të drejtpërdrejtë kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e

Teksa Kuvendi miratoi me 77 vota pro ligjin për krijimin e korporatës së investimeve ekspertët ngrenë pikpyetje për mënyrën e funksionimi

Për ish-deputetin e PD, Gent Strazimiri ajo që ndodhi në Këshillin Evropian është një bllokim që Evropa i bëri qeverisë dhe Ramës, por jo

Rritja e numrit të turistëve italianë në Shqipëri, ka sjellë në Tiranë rreth 60 tur operatorë dhe përfaqësues agjencish të rajonit të Pul

Sekretari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Partinë Demokratike, Arben Kashahu është shprehur se nuk është faji i Europës për moshapjen e

"Teksa këtu rreken ende të gjejnë fajtorin diku tjetër, e të mos mbajnë përgjegjësi për asgjë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka

Gjatë deklaratës për shtyp, ministri i Jashtën në detyrë, Gent Cakaj foli për rastin e Alvin Berishës, 11-vjeçarit që u dërgua në kampet

Ministri i Jashtëm Gent Cakaj iu drejtua sot sërish mediave lidhur me vendimin e një ditë më parë të BE për të mos çelur negociatat me Sh

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar një ditë pas vendimit të Këshillit Europian, i cili vendosi që Shqipërisë dhe Maqedonisë