PD kundër ndryshimit të ligjit 7501: Qeveria po shkel të drejtat e pronarëve

19/09/2019 - 09:36

Pas përfundimit të takimit me Komisionin e Venecias për çështjen e pronave, Jorida Tabaku dhe Oerd Bylykbashi treguan në një deklaratë për shtyp, temat e trajtuara gjatë bashkëbisedimit në fjalë.

Sipas Tabakut, ligji antikushtetues i kthimit të pronave si dhe një grup tjetër ligjesh bien ndesh me të drejtën e pronarëve, ku prona publike dhe ajo private mbeten në duart e Ramës dhe është ky i fundit ai që i shpërndan sipas interesave vetjake.

“Qeveria që nga 2013-a e këtej po shkel të drejtat e pronarëve dhe po harton ligje me norma të paprecedenta. Shqetësimi ynë mbetet e drejta për të respektuar pronarin, diskutuam mundësi se si mund të zgjidhet”, u shpreh ajo.

Ndërsa Oerd Bylykbashi u shpreh:

“Qeveria nuk kthen më prona nuk kompenson, ka rishpronësuar pronarët, ajo që ne bëmë të qartë është që ky proces vë në pikëpyetje titujt e pronarëve dhe ka për qëllim të marrë prona dhe këto prona t’u jepen oligarkëve. Fikja dhe eliminimi i gjykatës kushtetuese është i qëllimshëm, që pronarët të mos kenë mundësi të ankohen në gjykatë. Ajo që bëmë të qartë është që PD të kthehet në pushtet dhe ne të kthejmë të drejtat e pronarëve.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili teksa ka publikuar mesazhin e mikut të tij, sportistit Florian Riza, deklaroi se në spitalin Infektiv

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku ka reaguar përmes një postimi në Twitter lidhur me akuzat e kryeministrit Rama në adresë të opozitës

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në mesnatë për të gjithë ndjekësit në rrjetin social ‘Facebook’ se 17 pacientë kanë fiyuar betejën kundër

Kyeministri Edi Rama është në një lidhje ‘Live’ në emisionin Open te Eni Vasilit në Top Channel ku po u përgjigjet disa pyetjeve në lidhj

Koordinatori për situatën COVID 19, Arben Ahmetaj deklaroi se brenda institucioneve qeveritare është duke u diskutuar paketa e dytë ekono

Ambasadorja amerikane Yuri Kim shprehet se është krenare që mbikqyri në terren dhurimin e ndihmës së SHBA me pajisje mjekësore për person

Nënkryetari i PD, Edi Paloka, me anë të një statusi të publikuar në Facebook, i është përgjigjur akuzave të kryeministrit Rama në drejtim

Ish-presidenti Bujar Nishani ka akuzuar qeverinë se po gënjen shqiptarët për numrin real të viktimave nga pandemia e COVID-19.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook një grafik të ecurisë së koronavirusit në Shqipëri dhe vendet e tjera të rajonit dhe botës

Kryeministri Edi Rama vjen me një tjetër mesazh drejtuar qytetarëve, të cilët në këto momente të vështira për shkak të koronavirusit po h