PD publikon provat: Si u manipuluan votat e 30 qershorit në mënyrë skandaloze

11/09/2019 - 15:04

Partia Demokratike ka vijuar denonocimin e manipulimit të procesit të votimit më 30 qershor nga ana e mazhorancës.

Në një konferencë të përbashkët nga selia blu, ish-deputeti Oerd Bylylbashi dhe përfaqësuesi ligjor i Partisë Demokratike, Ivi Kaso publikuan dy tabela ku vihet re një manipulim i konsiderueshëm i pjesëmarrjes në votime, por edhe i numrit të votave të pavlefshme.

Sipas demokratëve, këto të dhëna janë të vërteta dhe janë siguruar nga materialet audio dhe video të qendrave të numërimit.

Bylykbashi u shpreh se disa nga provat që tregojnë manipulimin janë: fletët e votimit që janë marrë në grup, plotësimi i fletëve të votimit bosh, si edhe mbushja e kutive të votimit nga komisionerët socialistë.

Më tej, ish-deputeti solli me foto disa raste, që sipas PD-së, provojnë manipulimin e votave të 30 qershorit nga mazhoranca. Po ashtu, PD-ja akuzon kryeministrin Edi Rama, por edhe kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, për presion ndaj administrates shtetërore për pjesëmarrjen në votime.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, ambasadori Gjerman në Tiranë, ai i Britanisë së Madhe dhe e ngarkuara me punë e ShBA, Leyla M

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar pas përplasjeve në Astir ditën e sotme, duke krahasuar situatën e krijuar m

Në një intervistë për “Top Channel”, kryeministri Edi Rama ka komentuar faktin që Lëvizja Vetëvendosja e Albin Kurtit ka hapur një degë e

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka akuzuar qeverinë Rama për dhunën shtetërore ndaj banorëve të Unazës së

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili akuzon qeverinë se ka ushtruar dhunë çnjerëzore ndaj banorëve të Astirit dhe se është në krah të oliga

Mbi situatën e mëngjesit të sotëm, ku një grup banorësh të zonës së Astirit u konfliktuan me punonjësit e IKMT-së dhe të policisë, çka so

Kryedemokrati Lulzim Basha ka vizituar në spitalin e Traumës 7 banorët që ngelën të plagosur pas përplasjes me policinë tek Astiri, ku IK

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se duke filluar nga viti i ardhshëm, një pjesë e sporteleve do të mbyllen brenda 6-mujorit të parë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për situatën e krijuar sot te zona e Astirit ku mbetën të lënduar 12 persona, 5 efektivë dhe 7 banorë të

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka miratuar sot me 11 vota pro metodologjinë orientuese për vlerësimin dhe renditjen e kandidatëve për Pro