PD thirrje institucioneve: Hetoni dhe zbardhni ngjarjen në minierë, mos mbyllni sytë

29/10/2020 - 17:16

Ish-deputetja e PD-së Dhurata Çupi ka reaguar, pas vdekjes në një minierë në Dibër të një inxhinieri dhe dy punëtorëve.

Çupi thekson se punët në minierë janë të rrezikshme, kurse shton se duhet t’ju themi STOP vdekjeve të paralajmëruara në këto vende.

Postimi i ish-deputetes së PD-së, Dhurata Çupi:

Minierat si vende pune tragjike.

Humbja e jetës së 3 personave, inxhinierit  Ismail Hoxha, dhe dy minatorëve Rexhep Rushiti dhe Fatos Çesku, duhet të jetë këmbanë alarmi për institucionet që kryejnë kontrolle për sigurinë në punë. Gjej rastin të përcjell ngushëllime të sinqerta për familjarët që humbën të afërmit e tyre në thellësi të tokës.

Por është koha për ti thënë STOP vdekjeve të paralajmëruara në këto vende.

Shqiptarë të varfër vënë në rrezik jetën e tyre për të ushqyer familjet.

Kjo është e dhimbshme, asgjë tjetër më shumë nuk vlen sa jeta e njeriut.

Organet  e drejtësisë duhet të kryejnë hetim te plotë për këtë ngjarje të rëndë dhe  Institucionet të veprojnë e të mos mbyllin sytë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit në Shqipëri u regjistruan 19 viktima nga koronavirusi, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë.

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka uruar Mimi Kodhelin një ditë pas emërimit të saj si nënkryetare e Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

Kryedemokrati Lulzim Basha ka organizuar një tryezë me mjekët që po përballen me COVID-19 si dhe për të sqaruar akuzat e tij ndaj qeveris

Ministrja e Mbrojtjes i është përgjigjur përmes një deklarate akuzave demokratëve se ministrja Xhaçka ka përdorur helikopterët e Forcave

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka kthyer sot për rishqyrtim në Kuvend ligjin për Policinë e Shtetit.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ditën e sotme, mori pjesë në takimin e rëndësishëm online, në lidhje me negociatat ndër

Partia Demokratike ka denoncuar se ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka po përdor buxhetin e shtetit për arsye personale.

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi thotë se qeveria ka tre skenarë për zhvillimin e procesit mësimor dhe aktualisht janë në skenarin e parë.

Kryeministri Edi Rama ka komentuar për herë të parë pjesëmarrjen e presidentit Ilir Meta dhe bashkëshortes së tij, Monika Kryemadhi në di

Gjatë konferencës për mediat, kryeministri Edi Rama bëri me dije se shkollat nuk do të mbyllen për shkak të Covid-19, për sa kohë ky nuk