PE miraton rezolutën për Shqipërinë: Qeveria dhe opozita të bashkëpunojnë

05/12/2013 - 11:55

5 dhjetor 2013- Me 49 vota pro, një abstenim dhe asnjë kundër, rezoluta arriti të marrë votat e nevojshme vetëm pak ditë perpara vendimit të Keshillit të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian për statusin e vendit kandidat për Shqipërinë. Gjatë diskutimeve u nënvizua nevoja për bashkëpunim mes qeverisë dhe opozitës. 

“Qeverisë i është kërkuar të bashkëpunojë më opozitën. Qeveria e vjetër pati një trazicion paqësor. Kemi një opozitë që pranon rezultatin e zgjedhjeve. Kam një parandjenjë se e gjithë kjo procedurë të jep idenë se statusi u vonua vetëm që të vinte në pushtet një qeveri tjetër. Grupi socialist duhet të punojë më shumë. Do të ketë bashkëpunim deri në rezolutën përfundimtare.”- deklaruan deputetët e PE-së. 

Duke mbështetur propozimin e Komisionit Europian, rezoluta “i bën thirrje Këshillit, të njohë përparimin e Shqipërisë, duke i dhënë asaj statusin kandidat”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj bën me dije se është nënshkruar marrëveshja me Turqinë për ndërtimin e 522 banesave në Laç.

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka përshëndetur marrjen e Presidencës së Këshillit të Bashkimit Evropian n

Në seancën e sotme parlamentare, Kuvendi ka miratuar kandidaturën e Presidentit Ilir Meta për kreun e ri të Kontrollit të Lartë të Shteti

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur akuzave të opozitës lidhur me projektin për rrugën Milot-Fier.

Kreu i PD-së ishte këtë të enjte në Divjakë ku u takua me sipërmarrës dhe operatorë turistikë, që sipas tij, po mendojnë seriozisht mbyll

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla i ka kërkuar këshillit drejtues të Radio Televizionit Shqiptar të anulojë kontratën prej

Kryeministri Edi Rama në përgjigjen e tij për kërkesën më të fundit të PD-së, drejtuar Kuvendit, për miratimin e Kodit Zgjedhor, tha se n

Nga foltorja e Kuvendit, deputetja Rudina Hajdari mbrojti fort idenë e listave të hapura, si një mundësi për zgjedhje të lira dhe të nder

​Në Kavajë vazhdon puna në Kantierin e Rindërtimit për të strehuar banorët, të cilët u prekën nga tërmeti i 26 nëntorit. 

Gjatë konferencës për mediat, ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka ritheksuar se më 14 shtator do të rifillojë shkolla të paktën sipas pl