Përgjimet/ Rama në Kuvend: Do i kërkoj gjykatave gjermane të zbardhin të vërtetën

20/06/2019 - 13:32

Kryeministri Edi Rama u shpreh i vendosur se do të vijojë betejën ligjore me gazetarin e gazetës “Bild”, Peter Tiede, i cili publikoi materiale dhe një bisedë telefonike të shefit të qeverisë për zgjedhjet lokale në Dibër. 

Nga foltorja e Kuvendit, kryeministri Edi Rama sulmoi opozitën, ish-kryeministrin dhe Presidentin e vendit, Ilir Meta.

“Historia ka treguar se asgjë nuk ka ndryshuar në qasje dhe në metodë, në atë që konsiderohet si lideri suprem i PD dhe fatkeqësisht dhe ky është edhe rezultati i përfshirjes skandaloze të atij që sot është në zyrën e presidentit, por sot e ka humbur të drejtën për të qëndruar në atë zyrë, sepse po i hedh benzinë zjarrit. Nëse presidenti do të ishte i shqetësuar për situatën në burgje, ai e ka dërguar letrën në adresën e gabuar pavarësisht se ai ndihet si komandanti suprem. Tani më farsa është në sy të të gjithëve, ajo që është për t’u përsëritur edhe se Policia e Shtetit është vendosur në një trysni të jashtëzakonshme dhe meriton respektin dhe angazhimin për të qenë të vetëpërmbajtur. 30 qershori është një datë që vjen shumë shpejt, ndërkohë drejtësia do të bëhet në vijim dhe do të duhej të përgjigjesh. Këta kryebashkiakë, të cilët e dinë shumë mirë se nuk i ka nxjerrë kjo qeveri, por lidershipi i tyre. Përgjimet dalin për koka me një zbrazëti të konsiderueshme. Çdo bisedë edhe ajo më e zakonshme tingëllon ndryshe kur del nga konteksti. Ata përgjime po e luajnë rolin për atë që janë bërë. Jemi në kushte kur është vendosur antena mbi të gjithë shtabin e PS dhe jo mbi palën tjetër, por rëndësi ka që pse nuk u hetua, pse nuk doli një urdhër i vetëm për të kapur në flagrancë dhe përfunduan në PD. Pse dolën tani dhe pse dolën në Gjermani dhe si shpjegohet kjo. Çdo shqiptar që di të lexoje është një sallatë fjalësh. Brenda katër javësh, do t’u kërkojë gjykatave gjermane të zbardhin të vërtetën për gjithçka që është thënë për mua”-tha Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar pas deklaratës së kryetares në detyrë të Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi ku ajo akuzoi

Kryeministri Rama ka dhënë informacion mbi pagesat që kanë përfituar të vetëpunësuarit dhe punonjësit në bizneset e vogla.

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, me anë të një deklarate për mediat ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama duke thën

Me anë të një tjetër reagimi në Facebook, kryeministri i vendit, Edi Rama ka thënë se kufiri do të vijojë i mbyllur dhe nuk mund të dalë

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas deklaratës së ambasadores amerikane Yuri Kim e cila tha se politika shqiptare duhet të jetë e u

Partia Demokratike ka reaguar pas vendimit që njoftoi ministria e Shëndetësisë se mjekët e familjes do të ndjekin të gjithë pacientët e k

Përmes një postimi në Facebook, Presidenti Ilir Meta thotë se po ndjek me shqetësim përhapjen e koronavirusit në Shkodër. 

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar masa të ashpra për ata që hapin lokalet pasi e cilëson si një histori që vijon dita ditës.

Në një komunikim online me qytetarët, kryeministri Edi Rama preku edhe çështjen e qytetarëve që duan të hyjnë në vend.

Nga Shkodra, Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve rezident në vendet e tjera që të mos e vizitojnë