Përgjimet/ Xhaferaj: Krimi ka marrë funksione politike, duhet nxjerrë krimi nga zyrat e shtetit (VIDEO)

05/06/2019 - 19:10

Pas publikimit të 6 përgjimeve të Prokurorisë, pjesë e dosjes 339/1 nga prestigjiozja Bild ka dalë në një konferencë për shtyp edhe kryetari i degës lokale të PD-së, Ferdinand Xhaferaj.

Në fjalën e tij, Xhaferaj deklaroi se “historia e përgjimeve është e vjetër, siç është e vjetër karriera e Dakos në politikë. Përgjimet na thonë se fenomeni ka degraduar gradualisht. Nga një fenomen ku krimi përdorej për të blerë vota, tashmë krimi la marrë funksione politike, krimi cakton zyrtarë shteti, cakton deputetë e kryebashkiakë.

Përgjimet e fundit tregojnë se nuk jemi në situatën e përdorimit të krimit nga ana e Dakos për blerjen e votave, por tashmë krimi është brenda shtetit, krimi ka kapur shtetin, krimi po përdor shtetin”.

Sipas Xhaferaj, shteti ka marrë fytyrën e krimit dhe Rama kërkon ta mbyllë këtë skandal me disa moskandidime.

“Sot problem për Shqipërinë nuk është nxjerrja e sekretit hetimor nga zyrat e shtetit, por nxjerrja e krimit nga zyrat e shtetit”, tha më tej Xhaferaj.

"Prandaj PD kërkon qeveri tranzitore, pasi kjo qeveri që është shkaku i problemit, nuk mund të jetë edhe zgjidhja e tij”, - tha në fund të fjalës së tij Xhaferaj.

Deklaratë për shtyp e Ferdinand Xhaferaj:

Sot u publikua skandali i radhes i qeverise Rama. Tabloidi prestigjoz Bild vazhdoi me publikimine fakteve te kapjes se shtetit nga krimi i organizuar.

Përgjimet mund të jenë të reja, por historia e blerjes së votave të Dakos në Durrës është aq e vjetër sa edhe vete kariera e Dakos ne politike.

Duket se fenomeni është zhvilluar gradualisht nga nje problematike e perdorimit te krimit per te blere vota drejt marrjes se funksioneve politike nga ana e krimit te organizuar. Pra, krimi organizuar cakton zyrtare te shtetit, cakton deputete dhe kryebashkiak te rilindjes.

Përgjimet më të fundit tregojnë se nuk jemi në situatën e përdorimit të krimit nga Dako për punë votash, por tashmë krimi është brenda shtetit, ka kapur shtetin dhe po perdor shtetin. Kjo histori skandalesh pa fund mbart kryeskandalin e mosdorëheqjes  së Ramës, kur në Europë edhe per problem te  mospërmbushjes se premtimeve kreret e qeverive japin doreheqje.

Keto ngjarje tregojne shume qarte se si eshte rrenuar demokracia, se si shteti ka marre fytyren e krimit. Nuk mund te konceptohet qe kjo situate e rrenimit te demokracise dhe shtetit mund te kalohet me disa moskandidime.

Duke vendosur t’i beje publike pergjimet, perendimi ka vendosur jo vetem t’i vendose noten kesaj qeveria, por edhe qe noten ta beje publike. Per perendimin kjo eshte nje qeveri bandite.

Në këto kushte po kuptohet nga të gjithë se e vetmja gjë që i ka mbetur në dorë shoqërisë është reagimi agresiv dhe ky reagim po ndjehet nga ora ne ore nga dita në ditë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama bën me dije se qeveria shqiptare ka gati projektin për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës.

Partia Demokratike ka sulmuar ashpër kreun e Kadastrës, Artan Lame, duke e akuzuar për ndërhyrje për punësime në administratë.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka përshëndetur sot 15 shtatorin, Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë.

Në Ditën e Demokracisë, Presidentit Ilir Meta thotë se vendi ynë është përfshirë nga  fenomeni i rrezikshëm i shtetit paralel të propagan

Nënkryetari i Kuvendit, Myslym Murrizi i ftuar në emisionin “Rudina”, foli rreth detyrës së tij, si numri 2 i kuvendit.

Ish-deputeti i PD, Xhemal Gjunkshi ka reaguar pasi rreth një ton marijuanë që vinte nga Shqipëria u kap nga policia në Janinë të premten.

Petrit Vasili në një postim në Facebook, thekson se Kryeministri Rama po gënjen sërish me datën e hapjes së negociatave.

Presidenti i Republikës Ilir Meta thotë se do të japë dorëheqjen nëse Komisioni i Venecias në raportin e 11 tetorit do të shprehet se ai

Presidenti Ilir Meta ka folur në lidhje  me vendimin e tij për të anuluar datën e 30 qershorit si datë për zhvillimin e zgjedhje lokale.

Partia Demokratike, me anë të Sekretarit të Përgjithshëm Gazment Bardhi, ka reaguar në lidhje me deklaratën e Edi Ramës të bërë nga Berli