Përkujtimi i Azem Hajdarit/ Meta: 12 shtatori na solli në rrugën e duhur të demokracisë

12/09/2019 - 09:45

Presidenti Ilir Meta, në përkujtim të Heroit të Demokracisë Azem Hajdari, vendosi një kurorë me lule te memoriali i tij në rrugën “Abdi Toptani” në kryeqytet.

Meta tha se 12 shtatori solli vendin tonë në rrugën e duhur të demokracisë.

“Sot ishte një detyrim për të nisur ditën me nderimin e kujtimit të përjetshëm të Azem Hajdarit, të liderit të lëvizjes studentore që solli pluralizmin politik në Shqipëri. 12 shtatori është dita më e rëndësishme e Shqipërisë që ndan dy epoka dhe vendosi vendin tonë në rrugën e duhur të demokracisë, të pluralizmit politik dhe zgjedhje të lira e të ndershme që janë kolona vertebrore e çdo shteti dhe që duhen mbrojtur me çdo çmim”, tha ai për mediat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka folur me tone të ashpra pas takimit me ish-presidentin Bujar Nishani duke akuzuar kryeministrin Edi Rama, sekreta

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti në një takim ish-presidentin Bujar Nishani këtë të enjte.

Zëdhënësi i presidencës, Tedi Blushi ka konfirmuar bisedën telefonike që Presidenti Ilir Meta, ka zhvilluar pasditen e së mërkurës me zyr

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka folur për mediat pas vendimit të KPA-së, i cili shkarkoi sot nga detyra anëtarin e Gjyk

Anëtari i shkarkuar i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Muçi ka deklaruar se nuk e njeh vendimin e dhënë nga Kolegji i Posacem i Apelimit.

Presidenca ka reaguar menjëherë pas vendimit për shkarkimin e Besnik Muçit nga KPA.

Presidenti Ilir Meta ka tekefonuar ditën e djeshme të dërguarin special të DASH për Ballkanin Perëndimor, Matthew A. Palmer.

Partitë e qendrës së djathtë europiane kërkojnë në mënyrë unanime zgjidhjen e krizës së thellë politike përmes dialogut mes PS dhe opozit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha në Zagreb se do të bisedojë me Francën për të krijuar kushtet për fillimin e negociatave me Shqipë

Pas deklaratës së ambasadës amerikane e cila sugjeronte që çështja e Gjykatës Kushtetuese të çohet në Komisionin e Venecias, ka ardh një