Përplasja në Astir, PDIU: Rama plotësoi trekëndëshin dhunë, krim e korrupsion

12/11/2019 - 20:43

Ditën e sotme, banorët e “Astirit” u përplasën me forcat e policisë gjatë shembjes së banesave, të cilat do i hapin rrugë projektit të Unazës së Madhe.

Lidhur me ngjarjet e sotme, ka reaguar PDIU, e cila shprehet se përdorimi i gazit lotsjellës një akt të patolerueshëm dhe të dënueshëm nga çdo ligj ndërkombëtar dhe njerëzor.

Përmes një njoftimi për mediat, PDIU deklaron se në vend të kompromisit u zgjodh dhuna për zgjidhjen e situatës, ndërsa shton se “Rama plotësoi trekëndëshin dhunë krim e korrupsion me trajtimin çnjerëzor që i bëri grave, burrave, femijëve e të moshuarve banorë të Astirit. “

Në këtë reagim thuhet gjithashtu se qytetarët do të marrin të gjithë dëmshpërblimin që i përket kur opozita të marrë pushtetin.

Njoftimi i plotë:

Sot ne shtëpitë e banorëve të Astirit u konsumua dhe akti i fundit i dramës se filluar dy vite më parë. Rilindasi Rama plotësoi trekëndëshin dhunë krim e korrupsion me trajtimin çnjerëzor që i bëri grave, burrave, femijëve e të moshuarve banorë të Astirit. Dhuna dhe përdorimi i gazit helmues në shtëpitëe shqiptarëve është një akt i patolerueshëm e i dënueshëm nga cdo ligj ndërkombëtar dhe njerzor

Ndërsa konsumon milionat e megaskandalit të vjedhjes së shekullit të Unazës së Astirit, ai u mohon edhe therrimet banorëve të Astirit që po mbrojnë banesat e tyre. 40 milionët e vjedhura në këtë meegaskandal do të mjaftonin disa herë që banorët të dëmshpërbleheshin denjësisht po për Edi Ramën nuk ka asnjë rëndësi kompromisi dhe zgjidhja paqësore e konfliktit. Ne vend të një zgidhjeje komprommisi u zgodh dhuna dhe terrori me qëllimin e vetëm që bashkë me Astirin të shuhej cdo vatër e reagimit dhe rezistencës qytetare.

Pa asnjë dyshim qytetarët do marrin gjithë dëmshpërblimmin që I përket nga qeverisja e ardhshme e opozitës së sotme por kjo vatër rezistence qytetare do mbetet në historinë politike shqiptare si rasti më I mirë I reagimit qytetar ndaj një autokrati që ka 21 vite në pushtet e që sot duhet të mbajë përgjegjësi për gjendjen në vend si ish-ministër kulture, si ish-kryetar bashkie e sot si kryeministër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në konferencën për shtyp me gazetarët, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka folur ndër të tjera për të ashtuquajturën “mafia e ilaç

Kryetari i PD-së Lulzim Basha deklaroi se gjendja në vendin tonë për shkon drejt kolapsit për shkak të situatës me koronavirusin.

Pas kthimit të Kodit Zgjedhor në Kuvend, Presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një kërkesë këtij insituconi që të marrë për bazë opinionin e

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi ka reaguar sërish lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Kryeministri Edi Rama është pritur sot në një takim nga gjenerali Abass, pak para kthimit të tij në Atdhe bashkë me fëmijët shqiptarë që

Në një dalje për mediat, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi tha se gjendja e grave greviste në Ballsh është e vështirë madje paralajmër

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi i është përgjigjur kryebashkiakut Erion Veliaj, i cili dy ditë më parë i përmendi vilën e Lalëzit.

Drejtori i kabinetit dhe eksperti i ekonomisë në PD, Dorjan Teliti ka replikuar me Ramës sa i përket vlerësimit të perstigjiozes ”The Lan

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, u shpreh se LSI nuk ka lidhje me çështjen e inceneratorëve, edhe pse një ish-ministër i kësaj partie k

Kryeministri Edi Rama publikoi videon e takimit me katër fëmijët shqiptarë të shpëtuar nga kampi sirian Al-Hoti, të hënën.