Përplasja tek Astiri, Balliu akuza policisë: Hodhën gaz lotsjellës në ambiente të mbyllura, goditën me gurë banorët

13/11/2019 - 15:15

Ish-deputeti i PD-së Klevis Balliu ka akuzuar policinë se ka ushtruar dhunë barbare ndaj banorëve të Astirit dje gjatë aksionit për prishjen e 33 ndërtesave, në kuadër të zgjerimit të Unazës së Re.

I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ Balliu tha se policia përveçse hodhi gaz lotsjellës në ambiente të mbyllura, ku kishte fëmijë dhe të moshuar, sulmoi me gurë banorët.

“Zona e Unazës është rrethuar në orën 04:30. Në orën 6:20 deputetët ishin në zonë. Dhuna që nisi atje nuk është pritur. Nuk kanë qenë banorët që kanë sulmuar. Gëzim Sadikja ( nje prej banoreve te dhunuar) ka dalë më duar lart, policia ka dalë nga furgonin dhe ka dhunuar. Ata janë goditur brenda në ambient të mbyllur, ku ka pasur gra e fëmijë e të moshuar. Kanë hedhur pa masë gaz. Policët kanë goditur me gurë banorët. Afera është kokë e këmbë korruptive. Kishin një urrejtje ndaj këtyre banorëve. Ata arritën në mënyrën më heroike dhe stoike që në një vit, për çdo ditë ata ishin aty. Ata arritën të çmontonin korrupsionin. I kemi nxjerrë videot. I kanë tërhequr zvarrë. Urrejtja ishte e madhe për ta që nuk u tërhoqën nga shtëpitë. Shkëlzen Sadikaj, i arrestuar dhe dhunuar barbarisht, sot ndodhet pas hekurave. Ata banorë mund të bënin ç’të donin në pronën e tyre, pasi po u cënohen prona e tyre. Dashnorët e pushtetarëve me portale, që punojnë në Kryeministri, dalin dhe mbrojnë idenë se kauza e unazës ishte e drejtë. Kur ne shkuam në zonë, ajo ishte e rrethuar. Policia që ka sulmuar banorët nuk është ajo që ishte tek Shqiponja. Korrupsioni me projektin, nuk ka asnjë të ndaluar. Unë jam i pandehur, nesër në prokurori”, tha Balliu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar në rrjete sociale denoncimin e një qytetari nga Durrësi lidhur me prerjen e kumbullave dekorativ

Ekperti i Ekonomisë pranë Partisë Demokratike Dorian Teliti, me anë të një deklarate për mediat tha se në treg ka para, por se ata keqpër

Nënkryetari i Partisë Demokratike në Durrës, Arlind Boshku ka reaguar për prerjen e kumbullave dekorative "Pissardi" në rrugën "Egnatia"

Presidenti Ilir Meta reagon për krizën e krijuar nga pandemia e koronavirusit, duke thënë se mbyllja e mijëra qepenëve të biznesit të vog

Në një deklaratë për mediat, kryetari i Partisë Demokratike dega Durrës, Ferdinand Xhaferaj ka denoncuar menaxhimin e situatës pas tërmet

Në një deklaratë për mediat, Sekretari për Burimet Njerëzore në PD, Ervin Minarrolli e ka quajtur vjedhje skandaloze koncensionin Milot-F

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku denoncon në një postim në Facebook se Shqipërisë i janë shtuar plot 230 mijë të varfër

Ish-deputeti demokrat, Xhemal Gjunkshi, denoncon në "Facebook" se "bosët e drogës dhe të krimit punojnë qetësisht në trafikimin e lëndëve

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar përmes një postimi në Facebook lidhur me një shkrim në të cilin përmendej Presidenti Ilir

Pas fotove të publikuara nga mediat, për shqetësimin e disa familjarëve të pacientëve me Covid-19, të cilët ankoheshin se nuk kishin marr