Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Plagosja e aktivistit të PD-së, Meta në spitalin e Durrësit: Të jetë rasti i fundit që derdhet gjak për llogari të partive!

20/04/2021 - 07:52

Presidenti Ilir Meta ka vizituar mbrëmjen e kaluar aktivistin e Partisë Demokratike, Bledar Okshtuni, i cili ndodhet në spitalin e Durrësit pas plagosjes me armë brenda zyrës elektorale në Kavajë.

Përmes një postimi në Facebook, Meta iu bën thirrje Prokurorisë dhe Policisë, që ky krim i shëmtuar zgjedhor të hetohet me shpejtësi, si dhe autorët e urdhëruesit e këtij atentati të arrestohen pa vonesë dhe të dalin para drejtësisë.

Nuk mund të mos vizitoja në spitalin e Durrësit aktivistin e Partisë Demokratike, z.Bledar Okshtuni, të plagosur me armë...

Posted by Ilir Meta on Monday, April 19, 2021

Ndërkohëm në një prononcim për medien jashtë dyerve të spitalit, pak pas mesnatës së 19 prillit, Kreu i Shtetit tha se ngjarja është provokim nga shtabi electoral i Rilindjes në Kavajë me qëllim që të frikësojë opozitën.

"I plagosur pabesisht dhe në mënyrën më provokuese nga militantë të Rilindjes dhe drejtorë të bashkisë së Kavajës. Për fat të mirë ai është jashtë rrezikut për jetën dhe brenda pak ditësh do e kalojë këtë situatë. Kërkoj nga policia e prokuroria të veprojnë menjëherë duke vënë para përgjegjësisë jo vetëm autorin por dhe grupin e strukturuar që ndërmori një provokim, siç do konfirmohet në ditët në vijim është organizuar nga shtabi electoral i Rilindjes në Kavajë dhe nuk është i rastësishëm. Ajo që ka ndodhur në Kavajë duhet të jetë  ngjarja e fundit e dhunshme kriminale dhe që derdhet gjak shqiptari të pafajshëm për llogari elektorale të rilindjes dhe frikësimin e opozitës."

Meta përsëriti apelin për të reflektuar para se të jetë vonë. Ndërsa i uroi shërim të shpejtë të plagosurit i bëri thirrje drejtësisë të zbardhë ngjarjen.

"Çdo përpjekje për të pëshkallëzuar dhunën mund të jetë fatale për ata që e shkaktojnë atë. Rendi Kushtetues do vendoset me 25 prill. Regjimi i patronazhit, spiunimit dhe shantazhit ka cofur njëherë e përgjithmonë. Shqiptarët nuk duhet të vriten me shqiptarët për llogari të atyre që kanë frikë nga drejtësia. Drejtësia duhet të veprojë urgjentisht. Çdo mosveprim i ngarkon me përgjegjësi të rëndë jo vetëm për këtë rast por dhe raste të reja për çdo tensionim të mundshëm të situatës që kurrsesi nuk e dëshirojmë", tha Meta.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lëvizja Socialiste për Integrim ka ankimuar rezultatin e zgjedhjeve në qarkun e Durrësit.

Partia Demokratike ka dorëzuar sot në KQZ dosjen ankimore për shkeljet e pretenduara në 9 qarqe të vendit në zgjedhjet e 25 prillit, me p

Pak ditë pasi kërkoi shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në Gjirokastër, LSI ka ankimuar ditën e sotme në KAS rezultatin e zgjedhjeve në

Partia Demokratike vijon të denoncojë shit-blerjen e votave në zgjedhjet e 25 prillit.

Partia Demokratike vijon të denoncojë parregullsitë në zgjedhjet e 25 prillit.

Presidenti Ilir Meta iu drejtua me një mesazh të fortë shqiptarëve dhe politikës në Ditën e Europës.

Kryeministri Edi Rama ka uruar ditën e Evropës nëpërmjet një video në rrjetet sociale.

Kryeministri Rama dhe Presidenti Ilir Meta kanë uruar përmes postimive në rrjetet sociale të gjithë besimtarët myslimanë për Natën e Kadr

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe bashkëshortja e tij, Aurela festojnë sot përvjetorin e tyre të martesës.

Ish-deputeti demokrat, Hailm Kosova, kritikoi ashpër grupin kundër kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, të krijuar pas zgjedhjeve