“PPP-të bomba me sahat për ekonominë”/ Ish-deputeti i LSI: Çfarë thotë Moody’s në vlerësimin për Shqipërinë

12/07/2020 - 13:48

Ndryshe nga se thotë Ministria e Financave, ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu thotë se vlerësimi i fundit i Moody’s për Shqipërinë thotë se ekonomia e vendit konsiderohet me rrisqe të larta.

Sipas tij, kjo agjenci kritikon qeverinë për mungesë të vullnetit për të luftuar krimin e organizuar, ndërsa PPP konsiderohen si “bomba” me sahat për ekonominë.

Reagimi i plotë:

Shërbimi Moody’s u siguron investitorëve vlerësime të kredisë, analiza të riskut dhe hulumtime për aksionet, obligacionet dhe entitetet qeveritare.

Çdo vlerësim negativ i tij çon automatikisht në rritje të kostove të borxhit deri në ekstremin e pamundësimit për t’u kredituar.

Vlerësimi i fundit i Moody’s për Shqipërinë shprehet se ekonomia shqiptare konsiderohet me risqe të larta, ku qeveria kritikohet për mungesë vullneti për të luftuar krimin e organizuar, ku borxhi i lartë dhe PPP konsiderohen si “bomba” me sahat për ekonominë, nuk është më lajm për ne shqiptarët, por lajm për të gjitha institucionet financiare kredituese.

Pra, korrupsionit qeveritar, vjedhjes me PPP e tendera të fshehtë madje dhe me ndihmat për pandeminë, humbjeve të miliona eurove në gjygje për teka të Kryeministrit, humbjeve nga gjygjet e fituara nga punonjës të administratës pushuar padrejtësisht, shpenzimeve fasadë që nuk prodhojnë asgjë, i shtohen edhe kosto më të larta të buxhetit për t’u kredituar.Ky vlerësim negativ noterizon qeverijsen më të keqe që ka pasur vëndi në 30 vitet e fundit demokraci.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Meta ka ngritur shqetësim lidhur me rritjen e rasteve të infektimeve nga Covid 19 në vend.

Sot, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, ka dekretuar me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë.

Ekspertja e Task Forces Anticovid pranë PD, Liliana Shyqyriu, përmes një postimi në rrjete sociale renditi disa rekorde negative, si♪5 th

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ndodhet në Malësinë e Madhe për të zhvilluar takime me strukturat e kësaj

Presidenti Ilir Meta ka pritur në një takim bashkëthemeluesit e lëvizjes “Diaspora për Shqipërinë e lirë”, Florian Hackaj dhe Bledar Mali

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka denoncuar në Facebook detyrimet e prapambetura të qeverisë.

Deputeti i Partisë Socialiste, Eljo Hysko është shëruar nga koronavirusi.

Ish-deputeti demokrat, Bardh Spahia shkruan në Facebook se edhe testet serologjike po dalin me rezultat të gabuar, duke shtuar se edhe kë

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, i ka dërguar mbrëmjen e djeshme një mesazh solidariteti Kryetarit të Parlamentit të Libanit, Nahib Berri

Kryetari i Bashkisë së Lezhës Pjerin Ndreu, del kundër aktit normativ të qeverisë për ndalimin e organizimeve të dasmave në lokale për sh