Presidenca i përgjigjet Mustafa Nanos: Të respektohet Marrëveshja e 5 qershorit, Shqipëria peng i një njeriu të papërgjegjshëm

17/10/2020 - 20:10

Zëdhënësi i Presidencës Tedi Blushi, i është përgjigjur analistit Mustafa Nano, i cili deklaroi se presidenti Ilir Meta reagon në këtë mënyrë, pasi do të donte të ishte si palë në zgjedhje ose do të donte të ishte me opozitën në këto zgjedhje.

Blushi thekson se presidenti Meta nuk do këtë gjë, pasi ai e shpartallon Ramën nëse do të dilte në zgjedhje, por kreu i shtetit dëshiron të respektohet Marrëveshja e 5 qershorit dhe që Shqipëria të mos mbetet peng i një njeriu të papërgjegjshëm.

Postimi i zëdhënësit të Presidencës, Tedi Blushi:

Disa pyetje për analistin Nano: A kemi garë kur një palë vetëm për interesin e saj më të ngushtë politik shkel Marrëveshjen që ka nënshkruar vetë?

A i shërben kjo interesit publik e kombëtar?

Kush e kërkon defaktorizimin e Shqipërisë me kaq këmbëngulje?

Nëse mazhoranca nuk reflekton dhe nuk respekton 5 Qershorin, Shqipërisë i mbyllet çdo mundësi për çeljen e negociatave me BE, jo deri në 25 prill 2021, por deri në zgjedhjet e tjera pas 25 prillit.

Ju kujtojmë të gjithëve se këto negociata  Mali i Zi i ka çelur që në vitin 2012 dhe Serbia që në vitin 2014.

Ju kujtojmë se ish-Kryeministri Berisha e nënshkroi Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit në 2006-ën, ndërsa këto dy vende vite më vonë.

Pse Shqipëria, ku 95% të qytetarëve janë proeuropianë, duhet të mbetet peng i një politikani të papërgjegjshëm, i cili qartësisht është vetë peng i qarqeve më antishqiptare?

Ky është shqetësimi i vërtetë i Presidentit Meta dhe jo të hyjë në garë me Ramën, se atë e shpartallon me një ekip paratërinjsh në çdo moment.

Ndaj bashkohuni dhe ju z.Nano me fushatën e Presidentit Meta për respektimin e Marrëveshjes konsensuale të 5 Qershorit.

Vetëm kjo i shërben paqes sociale dhe interesit të të gjithë shqiptarëve.

Le të vendosë populli si në Maqedoninë e Veriut.

As kaq s’mund të bëjmë?

Me konsideratë!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej ditësh debati politik është fokusuar tek inceneratorët, ku njëri ndër më të përfolurit është ai i Sharrës.

Ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka, ka argumentuar në emisionin OPEN në Top Channel se reforma në menaxhimin e mbetjeve ishte një domosd

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet njofton se të martën do të zhvillojë një protestë përpara Ministrisë së Jashtme pasi në kryeqytet vj

Kreu i degës së Partisë Demokratike në Durrës, Ferdinand Xhaferraj, ishte sot në tregun industrial të qytetit, ku takoi nga afër tregtarë

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka qenë në një shkollë në Lezhë ku ka prezantuar edhe platformën online “Akademi.al” duke thënë se do

Presidenti Ilir Meta ka replikuar me analistin dhe pedagogun Agron Gjekmarkaj, pas kritikave të këtij të fundit për dhënien e dekoratave,

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti ka kujtuar vëllain e saj, që humbi tragjikisht jetën një vit më parë në një aksident me

Presidenca i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama pas deklaratës së këtij të fundit se Presidenti i Republikës në kohë paqeje nuk koma

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një mesazh të qartë Metës pasi ky i fundit dha mesazhe kërcënuese ditën e sotme.

Ditën e sotme kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një konferencë për mediat, ku ka prezantuar platformën anti-korru