“Presidenti duhet të shpërndajë Parlamentin”- Mediu: Nëse nuk merret në konsideratë dekreti i tij, atëherë…

17/10/2020 - 19:02

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu në një takim me strukturat e partisë së tij në Shkodër ka deklaruar se kjo forcë do të ketë deputetin e saj në këtë qark.

Ndërsa ka analizuar situatën në vend dhe ndryshimet në Kodin Zgjedhor, sipas tij me qëllim për të manipuluar zgjedhjet, Mediu theksoi se Kreu i Shtetit, Ilir Meta duhet të shpërndajë Parlamentin, nëse “parlamenti nuk merr në konsideratë dekretin e tij për kthimin e ndryshimeve të njëanshme të kodit elektoral të bëra nga Rama duke shkatërruar konsensusin e 5 qershorit dhe standardet për zgjedhje të lira dhe të ndershme”.

“Presidenti i Republikës duhet të shpërndajë parlamentin nëse parlamenti nuk merr në konsideratë dekretin e tij për kthimin e ndryshimeve të njëanshme të kodit elektoral të bëra nga Rama duke shkatërruar konsensusin e 5 qershorit dhe standardet për zgjedhje të lira dhe të ndershme

Presidenti ka bërë në mënyrë publike dhe të përsëritur qëndrimin se do shpërndajë parlamentin nëse do të cenohet kushtetuta dhe standardet e zgjedhjeve, në respekt të detyrimit të tij.

I kam kërkuar opozitës dhe e përsëris qe opozita dhe veçanërisht PD duhet t’ja kërkojë Metës të marrë një vendim të tillë”, tha Mediu.

Më tej Mediu deklaroi se është koha e të djathtës dhe ajo duhet të bashkohet me shqiptarët për të ecur para në rrugën europiane dhe kundër regjimit të korruptuar të Ramës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka reaguar pas deklaratës së Stela Gugalljas, administratores së kompanisë që ka marrë koncensioni

Kërkesa e Presidentit Ilir Meta për një opinion lidhur me ndryshimet e njëanshme në Kodin Zgjedhor të miratuara në Kuvend nga mazhoranca

Në një takim që kreu i PD Durrës, Ferdinand Xhaferraj ka zhvilluar me banorë të lagjes nr.17 është ngritur shqetësimi i infrastrukturës s

Presidenca i është përgjigjur kreut të Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, i cili në një deklaratë për mediat tha se mazhoranca refu

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në një deklaratë për mediat ka reaguar në lidhje me Komisionin e Venecias.

Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar sot dekretin e Presidentit Ilir Meta për kthim në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor.

Kryeministri Edi Rama nuk ndryshon qëndrim sa i përket votimit të Kodit Zgjedhor nga parlamenti me ndryshimet e bëra nga maxhoranca.

Në konferencën për shtyp me gazetarët, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka folur ndër të tjera për të ashtuquajturën “mafia e ilaç

Kryetari i PD-së Lulzim Basha deklaroi se gjendja në vendin tonë për shkon drejt kolapsit për shkak të situatës me koronavirusin.

Pas kthimit të Kodit Zgjedhor në Kuvend, Presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një kërkesë këtij insituconi që të marrë për bazë opinionin e